Zajímavosti o městě Liberci

O městě Liberec

Stotisícová metropole severních Čech, navzdory svému modernímu charakteru, překypuje pamětihodnostmi a turistickými cíli. Ačkoli má Liberec mnoho přízvisek – město rododendronů, město sportu a další – nejčastěji bývá označováno jednoduše jako „město pod Ještědem“. Právě budova televizního vysílače, hotelu a restaurace na nejvýše položeném bodě ve městě je unikátním symbolem nejenom Liberce, ale i celého kraje. Milovníky architektury potěší další z libereckých symbolů – novorenesanční budova radnice či klasicistní zámek s renesanční kaplí, která patří k nejcennějším sakrálním prostorám v regionu. V blízkosti městského zámku stojí novorenesanční Liebiegova vila, kde do roku 2013 sídlila Oblastní galerie v Liberci. Na Zámeckém kopci se nachází zřícenina hradu Hamrštejn a na břehu Lužické Nisy patrová roubenka známá jako Šolcův dům. Více informací o pamětihodnostech města a tipy na výlety v jeho okolí najdete na stránkách www.visitliberec.eu.

Ne náhodou se Liberci přezdívá město sportu. Jeho okolí i město samotné skýtá příležitosti k provozování nejrůznějších aktivit jak na amatérské, tak i na profesionální úrovni. Pro svou polohu v horách je Liberec spojen především se zimními sporty. Místní oddíl Dukla je největším dodavatelem lyžařů pro reprezentační družstva České republiky ve všech kategoriích. Za všechny jmenujme třeba olympijskou vítězku Kateřinu Neumannovou.
Ve městě ale sídlí také řada špičkových oddílů kolektivního sportu. Začněme hokejovými Bílými Tygry, kteří se dlouhodobě řadí k nejúspěšnějším klubům u nás a v roce 2016 dokonce vybojovali titul mistra republiky. Stejnými úspěchy se v ne tak dávné minulosti pyšnili i fotbalisté Slovanu či volejbalisté Dukly. V nejvyšší soutěži působí také zdejší tenisový či florbalový oddíl. Hokejbal na nejvyšší úrovni ve městě momentálně chybí, ale co není, může být. HBC Liberec buduje klub od nejmladších věkových kategorií a odvádí skvělou práci. Bude to chtít ještě roky dřiny a vytrvalosti, ale v Liberci mají našlápnuto rozsvítit další hvězdu na hokejbalové mapě. Kde jinde, než ve městě sportu, by se to mělo povést?

Lákadla Liberce

Dějiště světového šampionátu neláká pouze na mezinárodní hokejbal. Během návštěvy Liberce stihnete navštívit spoustu zajímavých míst, ať už v městském centru, nebo v přírodě. Hlavním lákadlem nejsevernějšího krajského města ČR je samozřejmě Ještěd. Televizní vysílač a hotel v jednom, tyčící se v nadmořské výšce 1012 m n. m., je dominantním prvkem libereckého kraje, na který se Vám z něj naskytne fantastický výhled. Pokud jste fanoušky vědy a poznání, tak Vás jistě nadchne iQLANDIA Liberec a hned vedle se nacházející IQPARK v zábavním centru Babylon. Nepřeberné množství exponátů a vědeckých objevů je perfektní volbou pro rodinný výlet, pokud zrovna prší. Ti z Vás, kteří rádi obdivují historické budovy, mohou vyrazit do centra města, kde naleznou budovu liberecké radnice, o kousek dál Divadlo F. X. Šaldy, anebo nejstarší objekty v Liberci, Valdštejnské domky. Zájemci o umění ocení výstavy v Oblastní galerii Liberecv bývalých městských lázních, nebo exponáty Severočeského a Technického muzea, vše nacházející se od sebe jen pár kroků. Milovníci zvířat zas mohou zavítat do ZOO Liberec, nejstarší zoologické zahrady v České republice, která se pyšní takovými kousky, jako jsou kriticky ohrožení takini, velkou sbírkou dravců a samozřejmě také bílými tygry.

Liberec se ale stal pořadatelem mistrovství světa v hokejbale především z důvodu, že se jedná o město sportu. Výšlap na zmiňovaný Ještěd dá zabrat nejednomu sportovci, v tomto areálu si můžete vyzkoušet také bikepark nebo sjezd na koloběžkách. Sportovní areál ve Vesci zase vybízí k využití inline bruslí anebo běžeckých bot. Ti, kteří rádi vodní radovánky, mohou uvolnit své tělo v komplexu Plaveckého bazénu Liberec. To hlavní Vás ovšem čeká přímo v dějišti šampionátu - Sport Parku Liberec. Areál, jehož součástí jsou Home Credit Arena a Svijanská aréna, čítá celkem 35 krytých a nekrytých sportovišť, na kterých se můžete věnovat téměř nekončícímu množství sportů. Ať se jedná o fotbal, tenis, badminton, futsal, volejbal, bowling, florbal, stolní tenis, posilování nebo třeba atletiku na přilehlém atletickém stadionu, vybere si každý.

Zažij Liberec

28. června
Ještěd 50
Zahájení výstavy k 50. výročí existence ikonické budovy Ještědu v Severočeském muzeu Liberec. K vidění budou dosud nezveřejněné dobové fotografie a architektonické modely.

29. června
Hradišťan & Jiří Pavlica na náměstí
Vystoupení ojedinělého hudebního uskupení Hradišťan vedeného houslistou a skladatelem Jiřím Pavlicou v rámci Léta na náměstí. Koncert startuje v 19:30.

30. června
Budulínek
Loutkové představení Naivního divadla Liberec na náměstí Dr. E. Beneše. Vhodné pro děti starší čtyř let. Uskuteční se v případě příznivého počasí od 20 hodin. Vstup volný.

1. července
Prohlídka krytu civilní obrany
Každou první sobotu v měsíci můžete v rámci komentovaných prohlídek navštívit CO kryt v Lucemburské ulici. Časy prohlídek: 8:30, 10:00, 11:30 a 13:00 hod. Prodej vstupenek: Městské informační centrum Liberec.

5. - 6. července
Jízda historickou tramvají
O státních svátcích se můžete svézt po Liberci historickými tramvajemi na trase Rybníček-Lidové sady-ZOO. Jízdné se platí přímo ve voze. Jízdné tam a zpět stojí 50 korun pro dospělé a 25 pro děti.

6. července
Janův Důl známý, neznámý
Komentovaná procházka malebnou libereckou čtvrtí se zajímavými místy dřívějších bitev i pozdější meziválečné výstavby. Sraz účastníků se zakoupenou vstupenkou (www.evstupenka.cz) je na stanici MHD Vápenka.