Reportáž

5. 7. 2023 - Ondřej Gajdáček

Česká U18 si poradila s Američany a míří do finále!

Zápas o postup do finále čeští hokejbalisté zvládli. Cesta ale nebyl vůbec jednoduchá, protože jako první se prosadil výběr USA. Čeští hokejbalisté využili hned první přesilovku, ve které skóroval hrdina zápasu Daníček. I po třiceti minutách hry zůstal stav nerozhodný, ovšem Češi šli do třetí periody s výhodou dvojnásobné přesilovky. Tu v jejím závěru využil Daníček, který pak gólem do prázdné branky korunoval svůj výkon a poslal české borce do finále.

Branky a nahrávky

4. O’Connor (Cadwallader), 28. Manning-Almeida (Impagliazzo, Warner-Senee) – 14. Daníček (Vyhlídal, Kantor), 18. Pavlíček (Krbec), 32. Daníček (Vyhlídal, Mikula), 45. Daníček (Vyhlídal)

Rozhodčí

Roman Jančík, Michael Vitello

Zápis o utkání

USA U18

Silva – Meek, O’Connor, Regalski, Biagetti, DiBenedetto, Morin (C), Nackrelli, Imagliazzo, Heenan, Warner-Senee, Johnson, Battista (A), Tosh, Thmas, Bigenho (A), O’Meila, Cadwallader, Alter, Manning-Almeida

Česko U18

Koudela – Drechlser, Kamaryt (A), Pavlíček, Daníček (A), Pilař, Palán, Malý, Musílek, Kantor, Kachlík, Duchek, Mikšovský, Šlechta, Žežulka, Zámečník, Lehner (C), Rod, Jedelský, Krbec, Vyhlídal, Mikula

První třetinu začali výrazně lépe Američané, kteří vstoupili do utkání velmi aktivně a plní energie. Svou aktivitu dokázali zužitkovat už ve 4. minutě, kdy za Koudelu propadla dorážka Louise O’Connora. Hned vzápětí pláchl české obraně Heenan, s jehož samostatným únikem si parádně poradil Koudela. Česká osmnáctka dokázala do konce třetiny srovnat krok s americkým výběrem a velmi aktivní Marek Daníček v závěrečných minutách vybojoval přesilovku. Tu dokonce i sám využil parádní bombou od modré čáry.

Čeští hokejbalisté si nenechali utéct začátek následující periody a Američany svou aktivitou překvapili. V čase 17:04 se Matěj Pavlíček výborně vysmýkl americké obraně a ocitl se v situaci, kdy běžel sám na brankáře. Svůj únik parádně zavěsil mezi betony Silvy a poslal český tým do vedení. Češi v závěru třetiny trochu povolili a museli si tak dvakrát pomoct nedovoleně, což znamenoval přesilovku pět na tři pro americké hokejbalisty. Tu i přes několik výborných zákroků Koudeli dokázali využít, míček tečoval do branky Drake Manning-Almeida. České borce obdržený gól nabudil a Daníček díky své šikovnosti vybojoval dvouminutovou přesilovku pět na tři, která se z velké části odehrála až ve třetí třetině.

Českým hokejbalistům chvíli trvalo, než se dokázali usadit v soupeřově pásmu. Když už se zdálo, že početní výhoda zůstane nevyužita, tak se do střely tvrdě opřel Marek Daníček, který svou dělovkou překonal Silvu. Po té následovala série několika vyloučení a česká U18 čelila hned několika náporům soupeře. Poctivou defenzivní prací a fantastickým výkonem českého gólmana se jí podařilo všechna oslabení ubránit. Američtí hokejbalisté ještě v závěru zkusili hru bez gólmana, čehož výborně využil Marek Daníček, který díky dvěma trefám v závěrečné třetině zkompletoval hattrick a poslal český výběr do osmnácti let do finále.

OHLASY TRENÉRŮ

Willie McKeen (USA): "Hrát před domácím publikem je náročné, to jsme věděli již předem. Náš přesilovkový tým nefungoval tak, jak jsme potřebovali. Celkově speciální týmy rozhodly zápas ve prospěch Čechů."

Martin Davídek (CZE): „Věřili jsme tomu, že podruhé s nimi snad neprohrajeme. První zápas nebyl z naší strany top, ale teď naše forma graduje. I když jsme prohrávali, byli jsme schopni skóre otočit, podržel nás navíc gólman Koudelka. Troufnu si říct, že jsme vyhráli zaslouženě. Byl to odbojovaný výkon, odvedená práce. Tolik oslabení, klobouk dolů před kluky, že to zvládli. Zaslouženě jsme ve finále."