Reportáž

3. 7. 2023 - Martin Rambousek

Češky na úvod deklasovaly Spojené státy devíti góly!

Češky se uchopily kormidla utkání hned v prvních minutách zápasu a hlavně díky famózní druhé třetině, po které vedly 7:1, souboj dotáhly ke třem bodů. Národní celek nakonec nasázel do americké brány dohromady devět gólů, přičemž o dva góly se postarala Michaela Krásová, která navíc přidala jednu asistenci. Spojené státy se zmohly na jedinou trefu, o níž se postarala aktivní Jenna Grayová.

Branky a nahrávky

2. Ištoková (Šlemarová), 4. Krásová (Landová), 17. Krásová (Landová), 25. Procházková (Ištoková), 27. Kotlíková (Pangerlová), 27. Mikulová (Procházková), 29. Landová (Krásová), 37. Zavoralová (Mikulová), 39. Pangerlová – 29. Grayová (Simpsonová, Hucicová)

Rozhodčí

Dagmar Mihálová, Meghan MacTavish

Zápis o utkání

Česko U21

Hořínková – Svatošová, Petrášková, Šlemarová, Ondrová, Štěpková, Konečná, Kotyrová, Plecerová, Červíková (A) – Hasíková, Kantorová, Procházková (A), Škorpíková (C), Pangerlová, Mikulová, Kotlíková, Zavoralová, Becková, Landová, Krásová, Ištoková.

USA U21

Busillo – Walsh (A), O`Melia, Biagetti, Tedesco (C), Bish, Seymour – Simpson, Slovensky, Catanzariti, Cunningham, Pushkar, Schubmehl, Caviston, Hucic, Gray, Gajor, Powell.

Češky vlétly do úvodního souboje na šampionátu sebevědomě a za aktivní hru byly odměněny dvěma rychlými góly. Nejprve ke konci druhé minuty otevřela skóre Tereza Ištoková, jejíž rána z první propadla do americké brány. Pár minut po ní navýšila Michaela Krásová. Ta si sebrala míček na brankovišti a šikovným manévrem překonala Busillovou. Snížení bylo blízko při akci Grayové, která však nedokázala svou individuální akci dotáhnout do zdárného konce.

V prostředním dějství se s brankami roztrhl pytel, především však na české straně. Na třígólový rozdíl navýšila Michaela Krásová, která si našla volný míček před brankou a uklidila ho mezi tři tyče. Halou zněla po trefách Karolíny Procházkové a Terezy Kotlíkové Pátá, a národní celek se tak dostal do velmi pohodlného náskoku. A to nebyl konec! Pár sekund nato se prosadila Tereza Mikulová, která se zapsala na střeleckou listinu přesnou ránou k tyči. Sedmý gól přidala z mezikruží Martina Landová. Američanky se dočkaly snížení ke konci periody, když Jenna Grayová zamířila přesně mezi betony Hořínkové.

Góly padaly ve třetí části hry už pouze za záda hostující gólmanky. Poprvé se mohla trefit už Pangerlová, kterou však nadvakrát zastavila Busillová. Zaskórovat se podařilo až Anetě Zavoralové, která využila přesilovou hru. Devítka naskočila na světelnou tabuli v 39. minutě, když další početní výhodu proměnila Natálie Pangerlová. Závěr střetnutí si už domácí výběr bez potíží pohlídal, a mohl si tak po konci užít zasloužené oslavy.

OHLASY TRENÉRŮ

Michal Broulík (CZE): „Ráno jsme měli poradu, samozřejmě máme v týmu čtrnáct nováčků, takže jsme nevěděli, jak se s tím popasujeme. USA je v hokejbale pořád pojem, samozřejmě zámořský tým, tak jsme se snažili holky připravit, ani ne tak po taktické stránce, to máme zmáknuté z kempů, kde jsme drilovali do poslední chvíle, ale šlo hlavně o to, abychom byli správně nastavení v hlavě. Zvládli jsme to po té psychické stránce, za což jsem rád, že se nám povedlo. Průběh zápasu si myslím, že byl tak trochu pohádka. Říkali jsme si, že by bylo fajn dát rychlou branku, aby se holky zklidnily a trošku jsme utlumili případný nápor soupeře. Akorát ve druhé polovině první třetiny jsme byli horším týmem, zbytečně jsme plašili, ale ve druhé třetině to bylo, myslím, už definitivně rozhodnuté."

Taylor Steadman (USA): „Byl to náš první zápas a hodně jsme se toho naučili. Sejdeme se a vymyslíme, jaké další kroky učiníme. Dostali jsme lekci, zůstaneme ale pozitivní a budeme pokračovat ve snaze a růstu během celého turnaje. Budeme se zlepšovat každým dalším zápasem."