Reportáž

4. 7. 2023 - Ondřej Gajdáček

Česká osmnáctka slaví druhý triumf! Tentokrát si Češi poradili s Kanadou

Parádní úvod nastartoval české hokejbalisty k druhému zisku bodů. V první třetině posílal Čechy hned první minutě do vedení Pilař. Pak Kanaďané dokázali využít přesilovku pěti proti třem a převzali tak vedení v zápase. Čeští borci zvládli do konce třetiny ještě vyrovnat, a tak se do druhé periody nastupovalo za vyrovnaného stavu. V ní Češi odskočili svému soupeři, a to hned o dva góly. Závěrečná třetina patřila kanadské honbě za vyrovnáním, ale čeští hokejbalisté si výhru vzít nenechali a zápas tak skončil 5:3. Vedle Pilaře se dvěma góly také prezentovali kanadský Sukuta a český Daníček.

Branky a nahrávky

1. Pilař (Kachlík), 14. Pilař (Kachlík), 22. Kantor (Pavlíček), 26. Daníček (Kantor, Vyhlídal), 45. Daníček – 5. Sukut (Goretzki), 6. Cooksey (Osborne, Campbell), 41. Sukut (Cooksey, Olney)

Rozhodčí

Trevor Jarvis, Petr Rybon

Zápis o utkání

Česko U18

Koudela – Drechsler, Kamaryt (A), Pavlíček, Daníček (A), Pilař, Palán, Malý, Musílek, Kantor, Kachlík, Duchek, Mikšovský, Šlechta, Zezulka, Zámečník, Lehner (C), Rod, Jedelský, Krbec, Vyhlídal, Mikula

Kanada U18

Gagnon – Palerno, Campbell, Lamanna, Osborne, Olney, Scott, Cooksey, Goretzki (A), Alsip, Vienneau, Hansen (C), Lies, Sukut, Chabot, Rotondi (A), Smith, Crosbie, Rij, Lovett

Na gól se v první třetině nemuselo čekat vůbec dlouho. Už v 37. sekundě otevřel skóre Jan Pilař, jehož rána na zadní tyč propadla za záda kanadského gólmana. Pak ale přišla velmi špatná pasáž, ve které se nechali čeští hráči vyloučit hned dvakrát a nabídli tak Kanadě dvojnásobnou početní výhodu. Netrvalo to dlouho a kanadský výběr převzal otěže zápasu. Oba tresty byly totiž potrestány, prosadili se Reeve Sukuta a Cole Cooksey. Domácí osmnáctce se ještě do konce třetiny podařilo vyrovnat, a to znovu zásluhou Jana Pilaře. V samotném závěru periody mohl český výběr navýšit své skóre, ale siréna značící konec třetiny byla proti.

Do druhé třetiny vstoupili Češi velmi aktivně a vypracovali si hned několik gólových šancí. První gól druhé patnáctiminutovky padl v čase 21:16, a to z hole Tadeáš Kantora, který se prosadil po krásné individuální akci Pavlíčka. Po faulu Goretzkiho byla českému výběru nabídnuta přesilová hra. Tu parádně využil Marek Daníček, jehož projektil zpoza modré čáry nedal Gagnonovi šanci. Ke konci třetiny byl ještě vyloučen Kamaryt, ale Češi si zvládli náskok pohlídat.

Ve třetí periodě se kanadští hokejbalisté snažili dobýt českou branku stráženou Koudelou. Český maskovaný muž si během třetí patnáctiminutovky připsal hned několik těžkých zákroků, kterými podržel svůj tým. Kanadské dobývání bylo přece jen úspěšné a v čase 40:28 přidal svůj druhý gól Reeve Sukuta. Čeští hokejbalisté si však vítězství vzít nenechali a Kanaďany vytrestali gólem do prázdné branky, prosadil se Marek Daníček.

Česká U18 tak zvládla i druhou zkoušku druhého hracího dne a má na kontě šest bodů.

OHLASY TRENÉRŮ

Martin Davídek (CZE): „Po dnešním prvním zápase, kdy jsme porazili Švýcary, jsem byl pořád trochu v rozpacích. Trošku jsme změnili taktiku, nějaké chlapce jsme ráno pošetřili. Věděli jsme, že to teď bude náročné, dali jsme příležitost všem, hráli jsme vlastně na čtyři lajny, ale já jsem cítil, že Kanadu porazíme. Snažili jsme se kluky namotivovat naplno, pro všechny je hraní proti Kanadě snad vrchol mistrovství světa. Navíc nám to asi pomohlo, že půjdeme do semifinále z lepší pozice. Doufám, že jsme naladění na vítěznou vlnu a že to takhle bude pokračovat i zítra."

Kevin Marchuk (CAN): „Pro nás to byla nesmírně těžká bitva. Mám pocit, že jsme se v první třetině s Čechy vyrovnali díky našim brankám v přesilovkách. Srovnali ale hru na 2:2, a poté už byl český tým lepší. Měli lepší pohyb s míčem a více šancí na skórování. V poslední třetině jsme na soupeře udělali opravdu dobrý nátlak, začali jsme víc běhat. Skórovali jsme a snížili na 4:3, ale čtvrtou branku jsme prostě nedokázali dát."