Reportáž

5. 7. 2023 - Štěpán Navrátil

Smutné Češky a slovenské finále. Lopušanová rozhodla hattrickem

Vyostřená bitva mezi Českem a Slovenskem byla dlouho vyrovnaná. Až v závěrečné třetině rozjely oba týmy gólové hody, po sedmi brankách za osm minut hry byly pocity v hledišti jako na horské dráze. Finální zvrat utkání zařídila první útočná formace Slovenska.

Branky a nahrávky

10. Becková (Ištoková), 36. Krásová (Landová, Červíková), 38. Landová (Konečná), 40. Pangerlová (Škorpíková) – 9. Nilabovičová (Taricsová), 25. Mandelíková, 35. Lopušanová (Štrbáková), 38. Mandelíková (Lopušanová), 41. Lopušanová, 43. Lopušanová

Rozhodčí

Meghan MacTavish, Erica Simpson

Zápis o utkání

Česko U21

Hořínková – Konečná, Kotyrová, Petrášková, Červíková, Šlemarová, Ondrová, Plecerová, Štěpková – Kantorová, Škorpíková, Pangerlová, Kotlíková, Krásová, Landová, Ištoková, Procházková, Becková, Hasíková, Mikulová, Zavoralová

Slovensko U21

Cengelová – Amrichová, Štrbáková, Macková, Nemčeková, Hambálková, Čillíková, Cvejnová, Čorňáková – Mateičková, Mandelíková, Lopušanová, Nilabovičová, Martincová, Debnárová, Pavlíková, Hambálková, Klimantová, Klapicová, Taricsová, Golská, Rybárová, Senková

První větší šanci utkání měla na svědomí Debnárová, která však Hořínkovou nepřekonala ani nadvakrát. První slovenská útočná řada ale zanedlouho zamkla Češky v obranném pásmu a po dlouhých minutách kombinace Slovenky skórovaly. Taricsová přihrála do slotu na volnou Sarah Nilabovičovou, která z první zakončila k tyči. Paradoxně vedení hostů nakoplo více Češky, které okamžitě po buly vyrazily vpřed. Střelu Ištokové na zadní tyč vykopla Cengelová přesně na hůl Jolany Beckové, jejíž svižná dorážka skončila v síti.

Do vedení mohly odskočit domácí po ráně Petráškové, jenže i následnou skrumáž Cengelová skvěle ustála. Slovenská gólmanka se následně předvedla i při úniku Krásové, a tak si slovo na druhé straně vzala Lopušanová, jejíž přihrávku ale Mateičková ve skvělé pozici nezužitkovala. Slovenky se nenechaly odradit zákroky Hořínkové, v aktivitě pokračovaly i dále a po otočce Pauly Mandelíkové kolem české svatyně odskočily znovu do vedení.

Vyloučení na české straně využila přesnou ranou od modré čáry Nela Lopušanová, jenže dvoubrankové vedení vydrželo Slovensku jen chvíli. Michaela Krásová si rovněž v přesilovce vyběhnula od mantinelu až do prostoru slotu, odkud zamířila nechytatelně k tyči. Navíc po průnikové přihrávce Konečné vyrovnala ranou z první Martina Landová. V neskutečné přetahované ale pokračovaly i Slovenky, které okamžitě po opětovném buly vyrazily vpřed a Paula Mandelíková vrátila nekompromisní ranou pod horní tyč vedení na stranu hostů. Pátým gólem za posledních pět minut hry však Natálie Pangerlová znovu stav utkání vyrovnala. Závěr duelu patřil slovenské hvězdě Nele Lopušanové, která brankou ze samostatného úniku zařídila těsné vedení, ale vítězství Slovenska navíc zpečetila dalším gólem do prázdné branky. Po výhře 6:4 postupují Slovenky do finále, kde je čeká boj o zlato s Kanadou. Češky poměří síly v duelu o bronz proti USA.

OHLASY TRENÉRŮ

Michal Broulík (CZE): „Těžce se to hodnotí, samozřejmě jsme si chtěli zahrát finále před domácím publikem, bylo to blízko. Utkání začalo lépe pro soupeře, nám se ale podařilo vyrovnat. Slovenky pak znovu odskočily, my jsme si ale řekly, že se ve třetí třetině opět pokusíme o vyrovnání. To se nám podařilo, myslím si, že to ukázalo sílu týmu. Bohužel je velká škoda, že soupeř bezprostředně po našem vyrovnání opět skóroval, my jsme se však znovu vrátili do zápasu. Bojovali jsme až do konce, v závěru jsme potřebovali jít do šesti, bohužel to nevyšlo.“

Marián Hambálek (SVK): „Očekávali jsme velmi těžký zápas, domácí vždy bývají velmi dobře připravené. Já jsem ale holkám jednoznačně věřil. Sice máme věkový průměr jen 16 let, tento tým ale má srdce, tahá za jeden provaz a má kvalitu. Jsem velmi spokojený jak s výsledkem, tak s přístupem holek a odvedeným výkonem.“