Reportáž

6. 7. 2023 - Štěpán Navrátil

Vyhrocené finále vyhráli Češi! Ranou od modré rozhodl Palán

Očekávaný československý souboj kategorie do osmnácti let nabídl divákům vše, co si jen mohli přát. Před ochozy naplněné Svijanské arény předvedla obě mužstva fantastický výkon, radovat se však mohla jen jedna země.

Branky a nahrávky

23. Šatka (Zajac, Zámborský), 33. Polák (Matušinský, Novajovský) – 10. Mikula (Daníček), 18. Daníček (Mikula), 31. Palán (Krbec)

Rozhodčí

Michael Vitello, Trevor Jarvis

Zápis o utkání

Slovensko U18

Sebestyén – Čenčarík, Rokos, Semančík, Botka (A), Božoň, Tisovčík, Brejčák, Feranec (A) – Matušinský, Zajac, Demčák, Franek, Zámborský, Šatka, Polák, Derlich, Sisík, Jankovič, Vaverčák (C), Knapík, Novajovský, Čech

Česko U18

Koudela – Drechsler, Kamaryt (A), Palán, Malý, Musílek, Duchek, Zámečník, Vyhlídal – Pavlíček, Daníček (A), Pilař, Kantor, Kachlík, Mikšovský, Šlechta, Žežulka, Lehner (C), Rod, Jedelský, Krbec, Mikula

Šikula Daníček rozjel finálový souboj povedenou individuální akcí, na jejímž závěru ale nezasunul balonek mezi betony Sebestyéna. Na druhé straně mohl skórovat Zajac, jenže v ideální pozici ho Koudela vychytal. Aktivní Daníček pokračoval ve svých ofenzivních výpadech i nadále a pěknou přihrávkou oslovil ve slotu stojícího Jakuba Mikulu, na jehož zakončení pod horní tyčku byl Sebestyén krátký. Těsně před koncem periody se mohl prosadit sám Daníček, nicméně jeho ránu vychytal slovenský gólman.

Ve druhé třetině se už český kouzelník Marek Daníček prosadil, prošel mezi dvěma obránci a nekompromisní střelou pod víko zvýšil na dvoubrankový náskok. Stejný hráč zřejmě dopravil balonek za brankovou čáru znovu také o chvíli později, ale kvůli dřívějšímu zapískání nemohl být gól uznán. Zaváhání v české obraně využil také Ján Šatka, který samostatný únik zakončil ranou těsně kolem vyrážečky. Kuriózní situace nastala pět minut před druhou sirénou, kdy svůj průnik zakončil Matěj Pavlíček přesnou ranou do protipohybu. Balonek se odrazil od sítě ven z branky, ale sudí gól nezaznamenali.

Na rozdíl dvou branek znovu upravil na začátku třetí periody Štěpán Palán, který propálil dělovkou od modré vše, co mu stálo v cestě. Slováci však dokázali bleskově snížit. Česká pětice se nechala rozhodit diskutabilním zákrokem, čehož dokonale využil Mário Polák, který dorazil odražený balonek za záda Koudely. Závěrečné minuty byli ve znamení slovenského honu za vyrovnáním, ale do střel neustále obětavě skákali čeští hráči, a když nezasáhli, o zákrok se postaral sebejistý Koudela. Nervy drásající závěr ovládla česká reprezentace, která si po vítězství 3:2 vybojovala zlaté medaile a titul mistrů světa.

OHLASY TRENÉRŮ

Martin Davídek (CZE): "Bylo to rychlé utkání, přesto si myslím, že duel byl z obou stran poměrně opatrné. Dostávali jsme se do rychlých protiútoků, což nám vyhovovalo. Také nás podržel brankář. Bylo tam několik sporných výroků, ale těmi jsme se nesměli nechat rozhodit. Bylo to důstojné a myslím, že se divákům mohlo líbit."

Ľubomír Líška (SVK): "Bylo to něco úplně jiného jak proti Kanadě. Češi hráli dobře takticky. Nám se úplně nepovedla první třetina, pak se to zlepšovalo. Měli jsme spoustu šancí a škoda, že jsme je nedokázali využít."