22. 6. 2023 - Redakce
Hostit mistrovství světa je jedna strana, ale jak náročné je na něj vyslat své výběry? O tom ví své Tomáš Březina z ČMSHb
Uspořádat mistroství světa je jedna věc, druhá je však na něj vyslat výběry
Pane Březino, Česká republika pod záštitou ČMSHb bude hostit liberecké Mistrovství světa juniorů 2023, které zde bude po 11 letech! Jak vzpomínáte na písecké Mistrovství světa? Nalákalo své fanoušky?
Na Písek mám krásné vzpomínky, ale už je to dávno. Akce se vydařilo po organizační i sportovní stránce. Všechny naše týmy získaly medaili, i když ta zlatá nám nebyla souzena. Účastníci si mistrovství světa juniorů v Písku moc chválili a to je pro pořadatel vždy velká odměna.
Organizační tým příprav pro světové akce ČMSHb v ČR patří mezi světové špičky. Jak vlastně náročné je připravit rozsáhlou akci viz MS juniorů 2023 či MS seniorů 2017 Pardubice?
Zajistit uspořádání vrcholné mezinárodní hokejbalové akce je běh na dlouhou trať. Obvykle se první přípravné kroky uskutečňují 2 - 3 roky před samotným konáním akce. Přípravy startují rozhodnutím Mezinárodní federace o přidělení příslušné akce. Pro nás začíná kolotoč jednání s krajskými a městskými úřady měst, které připadají do úvahy pro pořádní. Důležitá je i spolupráce s Národní sportovní agenturou (NSA), která významné sportovní akce finančně podporuje. Následně postoupíme k zajištění odpovídajících sportovišť a ubytovacích kapacit. Kvalitně zajistit a uspořádat vrcholnou mezinárodní hokejbalovou akci je náročné a na přípravě se podílí desítky spolupracovníků.
K zajištění světového šampionátu potřebujete i zahraniční celky. Jak probíhá komunikacemi se zahraničními účastníky z Kanady, USA apod.? Chtějí ostatní země výběry na tyto akce posílat? Jak těžké je sehnat účastníky?
Při přípravě juniorského mistrovství světa úzce spolupracujeme s Mezinárodní hokejbalovou federací (ISBHF), která komunikuje s jednotlivými národními federacemi a zajišťuje účast týmů v jednotlivých kategoriích. Po uzávěrce přihlášek přichází na řadu přímá komunikace mezi pořadatelem, tzn. námi a národními federacemi. Zájem o start na juniorském šampionátu mají především ty země, které dobře pracují s nastupující generací hokejbalistů. V některých zemích bohužel zatím není hokejbal na takovém stupni rozvoje, proto se v Liberci představí méně států, než bývá obvyklé na mistrovství světa mužů a žen.
Vy máte zkušenosti s posíláním českých výběru na zahraniční šampionáty. Zajišťoval jste české výpravy týmů U18 a U20 do kanadského St. John ‘s a seniorskou reprezentaci také na kanadské MS. Co obnáší tuto práci?
Zajistit účast týmu na mistrovství světa v cizině je méně náročné než uspořádat domácí šampionát, ale i tak je práce více než dost. Nejprve je třeba vytipovat možné ubytování a způsob dopravy pro naše reprezentační týmy. V závislosti na místě konání řešíme i případné povinnosti při vstupu na cizí území. Konkrétně do Kanady je třeba provést registraci všech účastníků do jejich příjezdového systému ETA. Náročný je sběr informací, které je potřeba pro úspěšné dokončení registračních procedur. Významnou pomoc v této oblasti zastanou realizační týmy a Úsek reprezentace v čele s Milanem Maršnerem. Zároveň kolegové řeší vybavení týmů jak po stránce sportovního materiálu, tak lékařského zabezpečení. Komunikujeme s Mezinárodní hokejbalovou federací a pořadatelem akce ohledně zajištění tréninků a místní přepravy. Při letecké přepravě je třeba myslet na nadrozměrná zavazadla a případnou nadváhu. Hokejky, brankařská výstroj, maserské lehátko to vše je třeba s příslušnou leteckou společností řešit, aby odbavení týmu při odletu bylo co možná nejrychlejší a bez obtíží.
Jak na juniorské úspěchy ČR vzpomíná Tomáš Březina?
V těchto třech případech české výběry braly medaili. U20 byla zlatá a U18 se seniory stříbrní. Jak moc výpravě pomůže, když z těchto světových a určitě i finančně náročných akcí přivezou medaile?
Každá medaile je důležitá, především pro sportovce, realizační tým a v konečném výsledku i pro Českomoravský svaz hokejbalu (ČMSHb). Je to odměna za dobře odvedenou práci pro všechny, kteří se na přípravě a zajištění reprezentačních týmů podílejí. Na ploše medaili přebírají hráči a trenéři. To jsou ti, kteří jsou nejvíce vidět, ale kus medaile patří i těm, kteří výpravu zajišťují po technické a organizační stránce.
Tentokrát to však ČR nemusí v případě juniorů řešit. Jak se na nadcházející MSJ v Liberci těšíte? A čím byste nalákal hokejbalové nadšence? Má MSJ nějaký cíl?
Na svátek mládežnického hokejbalu v Liberci se moc těším. Věřím, že naše týmy zúročí náročnou přípravu a ve všech kategoriích budou bojovat o co nejvyšší umístění. Byl bych moc rád, kdyby se nám podařilo získat titul mistrů světa. A kdyby nebyl jeden, tak by to předčilo mé očekávání. Moc dobře si uvědomuji, jak těžké je zlatou medaili získat a přál bych ji všem našim týmům. Hlavním cílem pořadatelů je uspořádat kvalitní turnaj pro mládežnické týmy z celého světa. Důležité je, aby se zahraničním sportovcům a jejich příznivcům v Liberci líblo. Sportovní úspěch našich barev je vždy vítaným doplňkem, který může pořadatelský úspěch jen vylepšit. Hokejbalové příznivce bych rád do Liberce pozval na vrcholný mládežnický mezinárodní hokejbal. Mají jedinečnou příležitost podpořit naše týmy v boji o světové medaile.