Info z turnaje

8. 7. 2023 - Redakce

Času moc nebylo, ale hráči od začátku plnili naše pokyny, vypráví o mistrovství Jan Falař

Bílý tým reprezentace U16 se na Mistrovství světa v Liberci umístil na šesté pozici. Hráči sbírali cenné zkušenosti, blízko byli bodům také v utkání s Kanadou West. Za celým šampionátem se ohlédl asistent trenéra Jan Falař, který byl rád za podporu fanoušků a chválí i organizaci turnaje.

Byli jsme také spokojeni, jak kvalitně hráči přijeli připravení z klubů

Pane trenére, s týmem White reprezentace U16 jste na mistrovství skončili na šestém místě. Jak šampionát hodnotíte?

Vzhledem k tomu málo čas na přípravu a budování týmu hodnotíme naše účinkování velmi kladně. Víme, že většina hráčů prošla několika kempy s hlavním týmem, což bylo bezesporu vidět, ale taky víme, že osa a nálada týmu se směrem k vrcholné akci začíná tvořit někdy na přelomu února a března. My jsme s týmem měli vesměs jeden dvoudenní kemp a jeden den před šampionátem na to do kluků dostat veškeré systémy, které s Michalem Edlem praktikujeme. To se i za tak krátkou dobu víceméně povedlo.

K týmu jste se s Michalem Edlem připojili krátce před mistrovstvím. Splnil turnaj Vaše očekávání?

Jak už jsem zmínil, toho času moc nebylo, ale hráči od začátku plnili naše pokyny a s přibývajícím časem turnaje to bylo znát víc a víc. Hodně jsme sázeli na klubové vazby, protože to se nám vždy osvědčilo. Byli jsme také spokojeni, jak kvalitně hráči přijeli připravení z klubů.

Ve skupině jste porazili jen Velkou Británii, ale hodně jste potrápili také Kanadu West, nakonec jste prohráli o gól. Co se Vám z tohoto utkání vybavuje?

Jednoznačně náš nejlepší zápas turnaje, troufnul bych si tvrdit, že možná i jeden z nejhezčích celého šampionátu U16. Kanada o ten gól asi byla lepší, ale při troše štěstí jsme bod mít mohli, na to se však nehraje. Nejvíc se mi vybaví asi týmový duch, kterým mužstvo od přípravy na utkání do závěrečného hvizdu žilo. A taky samozřejmě zklamání našich hráčů, protože třeba už někteří z nich takhle blízko zisku bodů s Kanadou v životě nebudou. My jsme ale hráčům po zápase několikrát opakovali, že není důvod smutnit, že sehráli famózní utkání, na které mohou být hrdí.

Podpora fanoušků je vždy potřeba a tady v Liberci byla hodně znát

V soubojích o páté až osmé místo jste nejprve vyhráli se Švýcarskem, pak jste nestačili na Kanadu East. Byly jste namotivovaní překvapit i tohoto soupeře?

Zápas se Švýcarskem nás překvapil, čekali jsme vyrovnanější bitvu, ale všechny čtyři lajny včetně brankářů zahráli svoje maximum a tomu odpovídal výsledek. Do zápasu o páté místo jsme šli opět zahrát kvalitní utkání, tam nás hodně srazila nedisciplinovanost, která ale pramenila, dle mého názoru, už z vyčerpaného fyzického fondu hráčů, jelikož jsme po hráčích chtěli ať hrají na hraně možností každé střídání od prvního zápasu turnaje.

Červený tým reprezentace U16 vybojoval zlaté medaile. Hlavní trenér Vít Čapek říkal, že jste spolu vytvořili velký tým. Na co budete nejvíce vzpomínat?

S kluky se známe dlouhou dobu a všichni jsme spolu v blízké minulosti u reprezentací spolupracovali, takže se vlastně ani nic moc tvořit nemuselo. Během mistrovství jsme spolupracovali v rámci konzultací či skautingu soupeřů a hlavně jsme zažili mnoho zážitků a zábavy na hřišti i mimo něj. Určitě budu hodně vzpomínat na závěrečný klakson finále U16, kdy mne radostí až mrazilo, kluci si to za svoji práci zasloužili. Jak jsem říkal pak Milanovi Maršnerovi po finále, museli jsme společně s Michalem Edlem u hlavního týmu šestnáctky po několika letech skončit, aby se konečně vyhrála velká finálová akce (úsměv).

Na zápasech vás podporovalo hodně českých fanoušků. Jaké to bylo hrát v domácím prostředí?

Já zde asi překvapím odpovědí, ale jelikož jsem u šestnáctky šestým rokem a zatím jsem měl možnost startovat jen na domácích akcích, tak nemám moc srovnání. Ale samozřejmě podpora fanoušků je vždy potřeba a tady v Liberci byla hodně znát, takže nám to pomáhalo. Smekám ale i před fanoušky ostatních týmů, kteří k výborné atmosféře jednotlivých utkání a celého mistrovství velkou měrou pomohli. A nesmím opomenout organizátory, kteří odvedli skvělou práci, i když jsem na různých sítích zaznamenal spoustu negativních hlasů, primárně asi od lidí, kteří v Liberci nebyli, protože kdyby byli, tak by nemohli být tak kritičtí. Zase jsme jednou ukázali, že takové akce u nás umíme možná ze všech nejlépe.

Tým White na turnaji bojoval, v zápasech o umístění porazil vysoko Švýcarsko, Kanadě East pak podlehl a získal šesté místo. Autor fotky: Markéta Křížová


Další články

Archiv článků
  • Info z turnaje
  • 21. 8. 2023 - hokejbal.sk.

Ke zlatu chyběl krůček, ale slovenský trenér juniorek U21 si výsledku na MSJ cení

  • Info z turnaje
  • 25. 7. 2023 - Redakce

Pro každého mladého hráče je sen reprezentovat svou vlast, hlásí hlavní trenér talentovaných dívek U16 Jaromír Kotlík

  • Info z turnaje
  • 20. 7. 2023 - hokejbal.sk.

Trenéra slovenské U18 Lišku mrzí prohra ve finále, furt je to ale lepší než bronz, hlásí