Info z turnaje

10. 7. 2023 - Redakce

Už před turnajem jsem věřil v dobrý výsledek, svěřuje se trenér zlaté osmnáctky Martin Davídek

Zlatý český hattrick dokonala na libereckém světovém šampionátu juniorů a juniorek reprezentace do 18 let. Hráči i přes nepovedený začátek turnaje nic nezabalili a famózním obratem ve své hře dokráčeli až na samotný vrchol. Na mistrovství s námi zavzpomínal trenér vítězného mužstva Martin Davídek.

Měli jsme hodně silných hráčů, lídrů, a ty jsme se snažili doplnit o kluky s defenzivními úkoly

Trenér mistrů světa do 18 let. Věřil jste v tenhle výsledek před turnajem?

Nechci, aby to nevyznělo namyšleně, ale věřil. Však jsem to vyslovil i předsednictvu svazu, že máme dobrý tým, s kterým můžeme získat titul. Během posledních dvou kempů se nám tým jevil hodně silný, rychlý, schopný na míčku a dobře řešící herní situace. Byla to rodící se dobrá parta.

Jak náročné bylo vybrat tohle mužstvo? Podle čeho jste hráče vybíral?

Vzhledem k půlroční přípravě to náročné určitě bylo. Sledovat 70 hráčů a 10 brankářů během tří zimních soustředění, to byla pěkná dávka. U některých hráčů jsme vsadili na klubovou souhru. Měli jsme hodně silných hráčů, lídrů ve svých týmech, střelce a ty jsme se snažili doplnit o kluky s defenzivními úkoly. Pak jsme to se všemi probrali individuálně, zda tuto roli přijmou.

Klukům jsme pořád vštěpovali, že jsme je vybrali, protože jsou dobří

Vstup do turnaje nebyl šťastný, po dvou porážkách se ale tým dokázal sebrat a otočit vývoj turnaje. Co jste s kluky udělali, že najednou začali hrát úplně jinak?

První hrací den byl doslova tragický. Kluci byli velmi nervózní, zatažení. Hráli ustrašeně, byli pomalí. Těch věcí, co s tím, bylo hodně. Míchali jsme sestavou, chtěli jsme najít optimální složení. Po zápase se Slovenskem dostali velký „kartáč“ od Martina Kurze. Večer jsme si s klukama sedli a každý si našel z prvních nepovedených zápasů třeba jen jednu věc, která se mu povedla, od které se může odpíchnout. Pořád jsme jim vštěpovali, že soupeři jsou stejní kluci jako oni, jen v jiných dresech. Že jsme je vybrali, protože jsou dobří a to se nemůže během dne vypařit. Bylo toho na ně hodně. V neděli super zakončení MS U23, U20 a U16. Druhý den naprostý klid a prázdno. Trochu zklamání a najednou stojí na modré v repre dresu a plné hlediště.

Kdybyste měl vypíchnout jeden moment tohoto šampionátu, co by to bylo?

Závěrečná minuta finálového utkání a ta euforie co následovala potom. Ta neskutečná radost, slzy štěstí v očích kluků, hymna ….

Čím byl tým do 18 let výjimečný? Jaká vlastnost ho dovedla až na vrchol?

Výjimečný byl ve své soudržnosti, týmovosti. Mohli jsme po většinu turnaje hrát na všechny kluky. Abych to shrnul, začalo to sny, pak nastavené cíle a když se ztrácela naděje, nastoupila víra. Víra v sama sebe, víra v tým. Důvěra trenérům.

Jak jste si celý šampionát užil? Co se Vám na něm líbilo? Jak hodnotíte atmosféru turnaje?

Byl to psychicky náročný týden. Jak do sebe věci začaly zapadat, přišel i pocit větší pohody. Bylo fajn, že jsme měli vše po ruce. Ubytování, stravu, stadion. K tomu jsme klukům zařídili rotopedy po zápase, výřivku po druhém hracím dnu. Zpočátku jsme ani nevnímali, že MS začíná. To jako by skončilo v neděli. A proto chci poděkovat všem našim fanouškům, kteří pro nás připravili neskutečnou atmosféru.


Další články

Archiv článků
  • Info z turnaje
  • 21. 8. 2023 - hokejbal.sk.

Ke zlatu chyběl krůček, ale slovenský trenér juniorek U21 si výsledku na MSJ cení

  • Info z turnaje
  • 25. 7. 2023 - Redakce

Pro každého mladého hráče je sen reprezentovat svou vlast, hlásí hlavní trenér talentovaných dívek U16 Jaromír Kotlík

  • Info z turnaje
  • 20. 7. 2023 - hokejbal.sk.

Trenéra slovenské U18 Lišku mrzí prohra ve finále, furt je to ale lepší než bronz, hlásí