Info z turnaje

10. 7. 2023 - hokejbal.sk.

Pohled na turnaj je výborný, neboť naše výkony gradovaly nejen týmově ale i u hráčů, je rád Michal Salajka

Michal Salajka přebral trenérské žezlo ve slovenské reprezentaci do 20 let jako aktivní hráč a před premiérou na MS měl svá očekávání. Se svými svěřenci vybojoval stříbrné medaile, po šampionátu byl s vystoupením týmu nadmíru spokojen.

Sám jsem nad tím přemýšlel, co se stalo

Slovenská dvacítka podlehla v úvodu MS Kanadě 3:4, poté zdolala 5:0 Švýcarů a 4:3 výběr USA. Čechům pak podlehla 4:6 ale stejného soupeře zdolala v semifinále 6:5 po nájezdech. Ve finále ale opět nestačila na Kanadu. „Pohled na turnaj je výborný, neboť naše výkony gradovaly nejen týmově ale i u hráčů. První zápas s Kanadou byl těžký, ale ukázal nám, že umíme hrát s každým a každý se s námi bude bát o výsledek. Pak jsme hráli lépe a lépe , naše forma gradovala a vygradovala postupem do finále. Hodnotím to na jedničku, hvězdička chyběla jen proto, že nemáme zlato. Ale ukázali jsme, že Slovensko hokejbal umí hrát i v této kategorii," začal hodnotit Salajka.

Finále však Slovákům nevyšlo podle představ, zejména první třetina. To prohráli 0:8. "Sám jsem nad tím přemýšlel, co se stalo. Ale po zápase jsem se to už kluky neptal, nechtěl jsem, aby koukali na výsledek, ale na celkový dojem z turnaje. Ale když se ohlédnu zpátky, tak hráči se asi lekli velikosti toho utkání a vzbudili se až ve druhé třetině. A to bylo pozdě. Náskok Kanady už byl velký a mohli jsme se snažit jen o největší obrat v historii. My jsme byli ve druhé i třetí třetině lepší než Kanada, ale po prvních 15 minutách jsme ztratili naději na zlato," dodal Salajka.

V prvním vzájemném duelu však Slováci podlehli jen o gól, přičemž soupeře v úvodu zápasu pořádně svou aktivitou zaskočili. "My jsme si Kanadu podívali živě a před finále i ba videu a řekli jsme si, na co si musíme dát pozor. Jedno z toho byla disciplína. Já jsem ještě neviděl ani jako hráč a ani jako trenér, aby mužstvo za dvě minuty zahrálo čtyři signály při přesilové hře. Jejich zápas v semifinále jsem sledoval a kdyby se po gólu nevrátil hráč z trestné lavice, tak oni by dali ještě další čtyři góly. A to jakémukoli mužstvu. Ale my jsme se nechali vyloučit, dostali jsme gól a zůstali jsme natolik zaskočení, že jsme dostali do pěti minut další čtyři góly. Přesilovky Kanady rozhodly o všem,“ řekl Salajka. Slováci tak doplatili i na špatnou disciplínu, ve třech zápasech inkasovali hráči tři vyšší tresty. "Nechci, aby to vyznělo tak, že jsme byli neslušní, agresivní nebo zákeřní. Fauly vyplynuly ze hry, hráčům soupeře jsme nechali prostor a pak jsme museli dohrávat souboje hokejkami a vyplynulo z toho podražení, seknutí nebo nedovolené bránění. Na tomto fóru stačí hráči půl metru náskok a dokáže toho okamžitě využít,“ řekl trenér SR.

Na vyšší trest doplatil i Samuel Hrivnák, kterému disciplinárka vykácela dodatečný trest po semifinále s Českem. Kapitán Slováků tak do finále nezasáhl. "Samo nám samozřejmě chyběl, a to nejen na hřišti. Byl a je to lídr, a proto měl na dresu kapitánské céčko. S mužstvem to otřáslo, ale jeho asistenti v čele se Samem Sakalem, který byl velká osobnost v kabině, ho perfektně nahradili. Museli jsme změnit útoky. Nechci se vyjadřovat k samotnému trestu, ale teď po MS musím říci, že tento trest byl velmi přísný. I trest pro Siakeľa za údajnou hlavičku, která nebyla. I my jsme takhle byli faulováni a hráč soupeře dostal pouze podmínku," povzdechl si reprezentační kouč. Ten po premiéře na postu trenéra touží u této kategorie zůstat i v příštím období. „Já se vidím pořád jako trenér dvacítky. Tato kategorie mi je nejbližší. Ale to je hudba budoucnosti, možná si o tom promluvíme s ostatními trenéry. Ale tihle kluci mi přirostli k srdci to, jakou jsme vytvořili partu, je pro mě velmi silné. Mně se dobře pracuje s dospělými, níž určitě nechci jít. Kluci chápou mé metody a jsou na stejné vlně, a proto jsme dosáhli i takového úspěchu,“ zmínil.

Další články

Archiv článků
  • Info z turnaje
  • 21. 8. 2023 - hokejbal.sk.

Ke zlatu chyběl krůček, ale slovenský trenér juniorek U21 si výsledku na MSJ cení

  • Info z turnaje
  • 25. 7. 2023 - Redakce

Pro každého mladého hráče je sen reprezentovat svou vlast, hlásí hlavní trenér talentovaných dívek U16 Jaromír Kotlík

  • Info z turnaje
  • 20. 7. 2023 - hokejbal.sk.

Trenéra slovenské U18 Lišku mrzí prohra ve finále, furt je to ale lepší než bronz, hlásí