Info z turnaje

11. 7. 2023 - hokejbal.sk.

Trenér slovenské U23 Marián Longauer o finále: Nejkrásnější zápas v kariéře

Trenér Slovenska do 23 let Marián Longauer se se svými svěřenci rozloučil stříbrem na MS.

Mě jako trenéra pak potěšila slova trenéra soupeře, když se pochvalně vyjádřil na naši hru

Nejstarší výběr Slovenské republiky na turnaji si po dvou zápasech proti outsiderům Švýcarsku a Velké Británii poprvé otestoval své skutečné možnosti v následujícím zápase proti Kanadě. Ten Slováci zvládli a po triumfu 2:1 nakročili do finále. "My jsme po prvních dvou zápasech viděli duel USA s Kanadou živě. Ještě večer jsme si prohlédli i video, sepsali jsme si některé věci. Věděli jsme, že na nás vyběhnou, takže jsme to čekali a chlapce jsme na to připravili. Nám to hodně pomohlo, věřili jsme, že je můžeme zdolat," popsal zápas se zámořským gigantem trenér Longauer. Proti Kanadě se Slováci nenechali ukolébat do defenzivy ani při velkém tlaku soupeře. Naopak hráli aktivně do poslední vteřiny i za cenu rizika, což spolufavoritovi na titul rozhodně nevonělo. Kanaďané byli zaskočeni aktivitou našich hráčů, občas až frustrovaní. Svědčila o tom jejich nedisciplinovanost, ale také verbální konflikty, které se snažily neustále vyvolávat. "I zápas s USA jsme zvládli velmi dobře. Ale souhlasím s tím, že zápas proti Kanadě byl z naší strany jeden z nejlepších. My jsme jím Kanaďanům nabourali sebevědomí a od té doby se jim vůbec nedařilo," dodal trenér SR.

Potom přišly dva zápasy s Českem. Nejprve poslední ve skupině, který už neřešil. "My jsme si v něm něco vyzkoušeli, měnili jsme si pozice, ale finále jsme hráli úplně jinak. V tom prvním zápase jsme nechtěli odkrýt karty, ale Čechy jsme měli dobře odsledované. Ten poslední zápas ve skupině jsme brali jako přípravný, vyzkoušeli jsme si nějaké přechody, ale moc jsme nechtěli ukazovat taktiku,“ potvrdil Longauer. Slováci v zápase prohráli 2:4, poté přišlo na řadu finále. A v něm se v prodloužení přiklonila štěstěna na stranu domácích. "Určitě to byl pro mě nejhezčí zápas v kariéře. A je pro mě i zadostiučinění, že jsem prokázal zkušenosti při zvolení taktiky. Mě jako trenéra pak potěšila slova trenéra soupeře, když se pochvalně vyjádřil na naši hru. Bylo vidět, že ve finále jsme Čechy svou hrou přinutil k tomu, aby měli patřičný respekt,“ zmínil Marián Longauer.

Trenér Longauer převzal žezlo reprezentace v roce 2015 a už o rok později se na MS v Sheffieldu představil s výběrem do 16 let, kde získal stříbro. Potom se s týmž ročníkem představil na MS v Kanadě v roce 2018, kde získal bronz. Šampionát s U20 mu vzal Covid, a tak si musel počkat až do Liberce. "Ze Sheffieldu zůstali v kádru čtyři chlapci, od Kanady sedmi. Tady je jednoznačně vidět, že v klubech se s chlapci pracuje. Někteří začali hrát velmi brzy za muže, jako například Martin Kolenčík a tím pádem rostli. My jsme je měli možnost poznávat v extralize a na soustředěních jsme viděli, jak se chovají. A podle toho jsme pracovali. Tato naše práce s jedním ročníkem tak dlouhou dobu byla prospěšná," zamyslel se Longauer a pokračoval: "Tím, že na klubové úrovni trénuji muže, chtěl bych při tom zůstat, protože mám největší přehled právě o těchto hráčích. Tak i z tohoto důvodu i z toho, že s takovými hráči pracuji déle. Práce s dětmi by byl v mém případě krok zpět, už bych to asi neuměl tak dobře dělat. Pokud bude zájem, budu velmi rád pokračovat. Protože vidím, že se to začíná na mládežnické úrovni dělat dobře.“ ISBHF plánuje kategorii U23 na světových šampionátech ponechat.

Další články

Archiv článků
  • Info z turnaje
  • 21. 8. 2023 - hokejbal.sk.

Ke zlatu chyběl krůček, ale slovenský trenér juniorek U21 si výsledku na MSJ cení

  • Info z turnaje
  • 25. 7. 2023 - Redakce

Pro každého mladého hráče je sen reprezentovat svou vlast, hlásí hlavní trenér talentovaných dívek U16 Jaromír Kotlík

  • Info z turnaje
  • 20. 7. 2023 - hokejbal.sk.

Trenéra slovenské U18 Lišku mrzí prohra ve finále, furt je to ale lepší než bronz, hlásí