Info z turnaje

3. 5. 2023 - Redakce

Na libereckém mistrovství světa juniorů budeme, hlásí zakladatel klubu HBC Liberec Jiří Dušek

Liberecké mistrovství světa juniorů 2023 v hokejbale se neobejde bez tamního hokejbalového klubu HBC Liberec, který vede Jiří Dušek. Přečtěte si s předsedou libereckého hokejbalového spolku krátký rozhovor! Jiří Dušek začal po přestěhování do Liberce hrát místní hokejbalovou ligu, o kterou měly zájem i děti!

Mnoho dětí už dokonce samo od sebe řekne, že chce zkusit hrát hokejbal

Kde vznikla myšlenka založit mládežnický oddíl HBC Liberec? Jaké byly začátky vašeho spolku?

On nebyl ani moc čas na myšlenky. Kluci z okolí se přišli podívat na zápas místní soutěže a říkali, že by chtěli taky chodit hrát. Tak jsem jim nabídl, že s nimi nejdříve budu chodit odpoledne trénovat a až uznám, že na to mají, tak mohou začít. Až posléze přišla myšlenka, co kdyby chtělo hrát více kluků a holek. Přemýšleli jsme, jak to udělat, abychom je nalákali. Co udělat pro to, abychom mohli dětem nabídnout více než tréninky. Během jednoho roku se počty dětí hrajících hokejbal zvýšil z 0 na 30, to už je dobrý motor pro pokračování. Co se týče náročnosti začátku, tak nikdy nic nejde samo, musíte za tím trochu jít, takové to je všude. Pokud bych to na začátku nevzal jako svůj projekt, jako svoje dítě, tak už by Lišky nebyly.

Vaše členská základna se neustále zvedá. Jak pracujete na náborové činnosti a začíná se v Liberci dostávat hokejbal do povědomí?

Na začátku jsme zkoušeli, co nám vlastně zafunguje. Nyní nás již obyvatelé Liberce vedou v patrnost a mnoho dětí dokonce samo od sebe řekne, že chce zkusit hrát hokejbal, což je fajn.
Náš rozvoj jde vidět i na místním každoročním veletrhu Sport Live. Když se podívám na fotku z prvního ročníku a na fotku z posledního, tak se usmívám. Je to i velká zásluha svazu ČMSHb, který klubům pomáhá s nábory a poskytne jim možnost zúčastnit se vyhlášených projektů. Zapůjčí minimantinely, prezentační stan. Organizuje projekty „Popadni hokejku a hraj hokejbal“ a jiné. Moc to pomáhá! Co se týče té náborové činnosti, je to hodně o počtu lidí, kteří jsou stejně nadšeni, jako já. Pak je to také o čase, jelikož nikdo z nás ten hokejbal nedělá jako hlavní pracovní poměr. Proto vše plánujeme na celý rok, snažíme se být připraveni. Děláme náborové akce ve školách, děláme příměstské tábory, roznášíme letáky do škol, snažíme se být vidět. Chtěli bychom využít obchodních center, výlepových ploch v Liberci, více rozvinout školní kroužky. Plánujeme se více kamarádit s hokejisty a plánovat i společné akce.

Na libereckém šampionátu bychom chtěli udělat nějaké soutěže a třeba hokejbalový turnaj mikropřípravek

Na jaře se na vašem hřišti v Liberci pokládal plastový povrch. Řekněte nám, jak celý proces zisku tohoto povrchu probíhal?

Je to tak a jsme za to rádi. V létě 2022 jsme konečně obměnili mantinely. Opět musíme poděkovat svazu, jelikož rozhodl, že sundané mantinely z Palmovky přijdou do Liberce! My už se nějakou dobu připravujeme na žádost o dotaci z NSA na rekonstrukci hřiště a chtěli bychom tomu dát úplně nový kabát! Věříme, že toto září budeme žádat. Každopádně se ihned po instalaci mantinelů naskytla příležitost. Odkoupit za velmi výhodnou cenu sundaný plast ze Slovenska. Shodli jsme se, že to bude super a posune nás to zase o kus dál! Tak jsme do toho šli a tentokrát z vlastních zdrojů.

My totiž na rekonstrukci hřiště udělali veřejnou sbírku. Peníze jsme získávali především aukcí sportovních artefaktů, které jsme dostali přímo od sportovců. Velkou zásluhu na zisku tolika peněz má Martin Smetaník, který spoustu sportovců oslovil! Dále jsme sehráli benefiční utkání s týmem Michala Bulíře. Díky tomuto utkání taky na účtu přistála nemalá částka. Rodiče a hráči viděli náš záměr, a tak sem tam někdo přispěl, za to také moc děkujeme! Poslední příspěvek do veřejné sbírky byl od společnosti CARGOSPRINT, která nám přispěla 50 % z ceny plastu! Otec jedné dívenky z klubu viděl rozdíl mezi naším povrchem a povrchem, kde jeho dcera hrála turnaj a rozhodl se pomoci. Sbírka slouží k rekonstrukci hřiště, a hlavně z ní zaplatíme přípravu na zisk dotace! Sice to trvá, ale stále se posouváme.

V červnu a červenci se v Liberci bude konat juniorský šampionát. Očekává se velká návštěvnost. Budete na šampionátu prezentovat i klub HBC Liberec, popřípadě jaké projekty byste zde chtěli zorganizovat?

Ano, na šampionátu budeme přítomni. Budeme zde mít stánek, klubové prezentační materiály a také bychom chtěli udělat nějaké soutěže a třeba hokejbalový turnaj mikropřípravek. Budeme zde mít dostatek dobrovolníků, kteří se budou dětem věnovat a vše jim vysvětlí a ukáží. Nebudu říkat, že se na něj můžete těšit, ale mohl by na místě být i Liščí maskot. Ve vedru mu v kožíšku určitě bude příjemně. (smích)

Další články

Archiv článků
  • Info z turnaje
  • 21. 8. 2023 - hokejbal.sk.

Ke zlatu chyběl krůček, ale slovenský trenér juniorek U21 si výsledku na MSJ cení

  • Info z turnaje
  • 25. 7. 2023 - Redakce

Pro každého mladého hráče je sen reprezentovat svou vlast, hlásí hlavní trenér talentovaných dívek U16 Jaromír Kotlík

  • Info z turnaje
  • 20. 7. 2023 - hokejbal.sk.

Trenéra slovenské U18 Lišku mrzí prohra ve finále, furt je to ale lepší než bronz, hlásí