Info z turnaje

23. 5. 2023 - Redakce

Kapitán zlaté reprezentace hokejbalistů z Plzně: Dlouho jsme čekali na to, až se nám povede sesadit Kanadu z trůnu

Petr Novák, kapitán české hokejbalové reprezentace, který v roce 2009 dovedl český hokejbal k domácímu titulu mistrů světa, i v současné době sleduje hokejbalové dění! Podle něj bylo město Liberec vybráno správně, přičemž čeká velkou kvalitu z české strany. Co přes světovou akcí prozradil? A co vzkazuje českým reprezentantům?

V první řadě, ať si věří – kdo věří ten vítězí. V druhé řadě, ať jsou tým.

Pane Nováku, Vy jste byl dlouholetou oporou české reprezentace seniorů a v roce 2009 jste ji dovedl jako kapitán ke zlatu. Jak na to vzpomínáte? Lze nějak popsat pocit, když ovládnete světový šampionát?

Dlouho jsme čekali na to, až se nám povede sesadit Kanadu z trůnu. Věděli jsme, že máme silný tým jak na hřišti, tak na lavičce. Trenéři hodně přemýšleli, jak mužstvo poskládat a vedle taktické přípravy dali důraz i na tmelení kolektivu. Proto jsme si na sebe vytvořili tlak a věděli, že máme na to turnaj vyhrát. A tím, že se hrálo doma, tak byl samozřejmě i tlak z okolí. Prošli jsme si s jádrem toho týmu dlouhou cestu, a proto ten úspěch byl obrovským zadostiučiněním, že jsme to dokázali, že jsme to dokázali spolu a dostali kýženou odměnu za ty léta práce. Pro většinu z nás bylo to domácí prostředí spojené s titulem splněným snem. Cílem, pro který jsme ten sport odmalička dělali. Takže jedním slovem – euforie.

Liberec mám rád, je to krásné město

Chystá se MSJ 2023 v Liberci, kde budou české naděje obhajovat různé medaile. Co byste jim jako zkušený matador, který reprezentoval, poradil do celého turnaje? Na čem bude záležet?

V první řadě, ať si věří – kdo věří, ten vítězí. V druhé řadě, ať jsou tým. Je to turnaj, deset dní, a když nebude jeden automaticky pracovat na druhého a napravovat chyby ostatních, úspěch nepřijde. Ať na sebe každý vezme zodpovědnost. Všichni reprezentanti jsou vybráni, protože mají kvalitu a tu musí ukázat. Nečekat, že rozhodne někdo jiný. Z každého sprintu, z každé střely či bloku musí vyzařovat jistota a sebevědomí. Není úspěchem se dostat do šance, úspěchem je gól. Pokora, reprezentant by se měl nějak chovat, a cestou k úspěchu je pracovitost, pohyb a dřina. Ne to, jak kdo vypadá, co má na sobě, nebo jak vypadá na fotce. A na závěr přijmutí role, všichni hrají ve svých týmech prim a tady musí každý hráč upozadit ego, a pokud chce na krk zlatou medaili, musí pracovat pro tým na té pozici, kterou mu určí trenér.

Budete sledovat české juniorské MS? Je podle Vás Liberec dobrým místem pro MSJ?

Liberec mám rád, je to krásné město, logisticky dostupné z celé republiky, a navíc se skvělou sportovní tradicí, takže volba je to určitě dobrá a výsledky určitě sledovat budu.

Mohl byste prosím říct pár slov jako pozvánku pro fanoušky českého hokejbalu?

Viděl jsem teď několik zápasů play off Extraligy a musím říct, že mě to hrozně bavilo. Hraje se velmi atletický, rychlý a atraktivní hokejbal, což jen potvrzuje trend. Věřím, že mladíci tento trend jen zvýrazní, a proto jsem si jistý, že naživo budou zápasy velmi atraktivní a bude se na co dívat.

Další články

Archiv článků
  • Info z turnaje
  • 21. 8. 2023 - hokejbal.sk.

Ke zlatu chyběl krůček, ale slovenský trenér juniorek U21 si výsledku na MSJ cení

  • Info z turnaje
  • 25. 7. 2023 - Redakce

Pro každého mladého hráče je sen reprezentovat svou vlast, hlásí hlavní trenér talentovaných dívek U16 Jaromír Kotlík

  • Info z turnaje
  • 20. 7. 2023 - hokejbal.sk.

Trenéra slovenské U18 Lišku mrzí prohra ve finále, furt je to ale lepší než bronz, hlásí