Reportáž

28. 6. 2023 - Kryštof Havíř

Výběr Česko Bílí zvládl vstup do turnaje, když si poradil s Velkou Británií

Prvnímu dějství vévodily přesilové hry, z nichž padly všechny tři branky. Na začátku druhé třetiny tak byl stav 2:1 ve prospěch českého výběru. Právě v prostředním dějství Češi rozhodly a odskočili na rozdíl tří gólů. V třetí periodě se už jen utkání dohrávalo a po jednom střelci na obou stranách se počítadlo gólů zastavilo na číslech 5:2 ku prospěchu českého výběru Bílá do šestnácti let.

Branky a nahrávky

6. Jánoš (Šimek, Votava), 11. Hradil (Městka, Jánoš), 24. Šimek (Kupka, Chýle), 29. Grof (Javůrek), 33. Walter (Grof) – 13. Mullan (Spawforth, Pendall), 38. Bolstridge (Mullan, Spawforth)

Zápis o utkání

Česko Bílí U16

Norek (24. Šprync) - Besperát, Kvítek, Votava, Kaňka, Černý, Městka, Smejkal, Grof - Kupka, Walter, Hradil, Šimek, Javůrek, Kotrouš, Bár, Chýle, Jánoš, Nestrojil, Meiner, Pavlíček

Velká Británie U16

Mroczynski (31. Midgley) - Spawforth, Booth, Brown, Davies, Mullan, Oughton-Shaw - Bolstridge, Stone, Winstanley, Clough, Mehrvand, Benson, Mardell, Kamm, Hibbard, Marsden, Pendall, Bolger

Po úvodním seznamovacím segmentu Češi v přesilovce udeřili. Na pravý kruh dostal nabito Sebastian Jánoš, který propálil vše co mu stálo v cestě. Britové se ale nepoučili a nedisciplinovaní byli i nadále. Toho tak využil při třetí české přesilovce Filip Hradil, který nepohrdnul Městkovy přihrávky mezi kruhy a navýšil na 2:0. I náš tým však zahrál podle pravidel nedovoleně a tak ostrované ve své první přesilovce snížili. Dvě minuty před koncem od modré napřáhl George Mullan, který propálil Vojtěcha Norka, jenž neměl kvůli cloně před brankou šanci — 2:1.

Národní tým vstoupil do druhé části zápasu velmi aktivně a už po čtyřech minutách se mohl radovat. Patrik Walter dostal přihrávku před odkrytou britskou klec, rána mu však vůbec nesedla. Smutnit dlouho ale nemusel. Hned po tom, co v české brance nahradil Šprync do té doby chytajícího Norka se Matěj Šimek rozhodl využít soupeřova zaváhání a takřka bezproblémově dopravil kulatý nesmysl do Mroczynskiho sítě. Dvě minuty do sirény ohlašující druhou přestávku už to bylo 4:1. Filipu Grofovi se povedl husarský kousek, když se mu podařilo přesným golfákem skórovat zpoza modré čáry.

Do závěrečného dějství vstupovali Češi se solidním tříbrankovým náskokem a touhou ho navýšit. To se jim také povedlo už po pouhých dvou a půl minutách zásluhou Patrika Waltera a Jacob Midgley, který střídal na začátku třetiny Mroczynskiho, byl nucen kapitulovat — 5:1. Náš tým zkoušel britskou defenzívu i nadále, tlak však k další české trefě nevedl. K té britské však ano. Z rychlého protiútoku se podařilo snížit znovu na rozdíl tří branek Charliemu Boltstridgovi, jenž dal stavu utkání jeho finální podobu.

OHLASY TRENÉRŮ

Michal Edl (CZW): „Dělali jsme si to zbytečně složité. Některé pasáže nebyly ideální, některé se zase povedly. Nebylo to tak jednoduché, jak jsme si asi představovali. Byl to první zápas. Jsem rád, že to kluci zvládli a doufám, že jim to psychicky pomůže. Zítra nás ovšem čeká úplně jiný soupeř, na kterého se musíme připravit.“

Callum West (GBR):„Byl to velmi dobrý zápas. Chtěli jsme být důstojnými soupeři, což se nám podařilo. Pro Velkou Británii je těžké hrát na těchto turnajích, proti tradičním týmům. Pro kluky znamená opravdu hodně, když takovým hokejbalistům vstřelí gól. Proto ta radost.“