Reportáž

28. 6. 2023 - Martin Rambousek

Famózní obrat! Česká dvacítka stáhla po skvělé druhé třetině náskok USA a nakonec bere tři body

Vrchol dnešního dne. I tak by se dala shrnout očekávání z večerního duelu mezi Spojenými státy a Českou republikou. A předzápasové předtuchy byly do puntíku splněny. Český tým musel obracet nepříznivé skóre z úvodu první třetiny. Obrat dokonal národní tým ve druhé vyhrocené třetině a v závěrečném dějství si pojistil cenný skalp dvěma trefami. Buly duelu slavnostně vhodil hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Branky a nahrávky

7. Phillips (Gallen), 8. Henry (McCormick), 25. Hofstrom (Henry, McCormick) – 10. Macek (Bláha, Korbel), 25. Macek (Bláha), 28. Bečka (Kovařík, Tomšík), 29. Tomšík (Kovařík, Macek), 37. Malý (Bláha), 45. Malý (Taufer)

Rozhodčí

Hriško, Vitello

Zápis o utkání

USA U20

Christman (Mangini) – Kosylo, Downing, Walsh, Wright, Ma. Migale (A), Rose, Gray – Henry (A), Hofstrom, Migliozzi, Mi. Migale, LaVerde, McCormick, Rudolph, Bahnak, Matus, Bruno, Rennebeck (C), Fetzer, Phillips, Gallen, Wilbur.

Česko U20

Halouzka (Křemenák) – Bečka (C), Kovařík, Krejčí, Matoušek, Pavlík, Dostál, Korbel (A), Hálek – Černý, Bláha (A), Wróbel, Hroch, Macek, Šmíd, Taufer, Malý, Tomšík, Kábrt, Jelen, Lhota, Chovanec, Vizváry.

Slavnostní moment nakopl spíše Američany, kteří byli bleskově blízko první trefě. Migliozzi zůstal zapomenut úplně volný v předbrankovmé prostoru, ale zakončit z ideální pozice nezvládl. Češi tak měli na své straně velkou porci štěstí. A americký tlak se stupňoval. Po bleskové kombinaci na jeden dotyk se ocitl v dobré sitauci Fetzer, který však zakončit nedokázal. Rozezvučet gólovou sirénu se povedlo až Nicku Phillipsovi. Ten dostal nahrávku před odkrytou bránu a v jasné záležitosti nezaváhal. Neuběhla minuta a český gólman lovil puk ze sítě podruhé. Ihned po buly dal Michel Henry dobrou razanci a procpal ho za brankovou čáru. Češi nezaháleli a chvíli po druhém inkasování zmírnili soupeřův náskok. Aleš Macek po buly nic nevymýšlel a ukázkově vymetl šibenici.

V prostředním dějství Česko hrozilo paradoxně v oslabení. Tomšík se dravě procpal do zajímavé možnosti, s Christmanem si ovšem neporadil. Tentýž muž měl ještě větší šanci chvíli poté, ale i tentokrát ztroskotal na výborném brankáři USA. Nemusel však smutnit. V početní výhodě dostal Aleš Macek nabito na pravý kruh a tvrdou pumelicí přidal druhou trefu v duelu. Jenže vyrovnaný stav vydržel sotva minutu. Spojené státy si vzaly náskok zpět, když puk po výstavním pasu do poloodkryté brány doklepl Tristan Hofstrom. Gólový kolotoč nekončil. Národní celek zvládl znovu dohnat ztrátu. Tentokrát se ranou pod víko prosadil Jan Bečka. A domácí dokonce zvládli otočit průběh utkání zásluhou Pavla Tomšíka, který do třetice vyhrál souboj s gólmanem USA.

V průběhu poslední části hry si české mužstvo pojistilo zisk tří bodů dvěma góly. USA zrovna hrály v početní převaze, když upláchl do protiútoku Matyáš Malý, který se tváří v tvář maskovanému muži nemýlil. V samém závěru to zkoušeli hráči Spojených států v šesti hráčích. Risk jim nevyšel, když Matyáš Malý přidal přesným zásahem do prázdné brány druhý zásah v souboji.

OHLASY TRENÉRŮ

Karel Manhart (CZE): Bylo to výborné, jsem moc spokojený. Prohrávali jsme 0:2, ale vím, co v těch klucích je. Věděl jsem, že to otočíme. Dneska nám vyšly přesilovky a pak jsme to už udrželi. Myslím, že jsme podali hodně dobrý výkon. To, co máme natrénované, jsme dneska v zápase prodali. Byli jsme aktivní na balonku a Američané si už na konci ani neškrtli. Byla krásná atmosféra a moc jsem si to užil.

William Brasko (USA): Ve vyrovnaném počtu hráčů jsme hráli opravdu dobře, ale dostali jsme osm dvouminutových trestů a kvůli tomu jsme vlastně všechny góly dostali v oslabení. Musíme ale hrát mnohem lépe před vlastní brankou a každý musí plnit svou roli. Ve druhé třetině jsme prakticky pořád hráli v početní nevýhodě, což nejspíš rozhodlo.