Reportáž

29. 6. 2023 - Martin Rambousek

Česko U23 zvládlo i druhý duel na turnaji. Tentokrát Češi přestříleli Švýcarsko

Souboj mezi Českem a Švýcarskem, který otevřel program druhého hracího dne, zahájili čeští hráči nejlépe, jak mohli, když hned po minutě skóroval Vojtěch Jágr. Do konce první periody zvládli Švýcaři srovnat, nicméně krátce po úvodním buly z prostředního dějství znovu inkasovali. Zápletku utkání připravila závěrečná část hry, když hokejbalisté ze země helvetského kříže obrátili vývoj utkání. Češi ale zvládli zaváhání rychle napravit a po gólech Kucharčíka a Jágra si nakonec připsali další tři body do tabulky.

Branky a nahrávky

14. Wehrli (Rohdewald, Büschi), 32. Cioffo, 41. Wehrli (Iten) – 2. Jágr (Kucharčík, Lhota), 17. Lhota (Licek, Čejka), 41. Kucharčík (Lhota), 45. Jágr (Lhota)

Rozhodčí

Vitello, Wass

Zápis o utkání

Švýcarsko U23

Chakroun (Jörg) – Fund, Iten (C), Wegmüller, Eberle, Räss, Büschi, Naga, Penzenstadler – Rohdewald, Cremer, Cioffo (A), Mballa, Vaucher, Fairclough, Tschamper, Bütikofer, Müller, Wehrli (A), Kapanek, Enzler, Lüthi.

Česko U23

Rechtorik (Novotný) – Teinitzer, Geisler, Školoudík, Kastner, Chramosta, Kaňák, Kamenář, Laurinc (A), Kovárník – Vaniš (A), Procházka, Štěpánek, Stupka (C), Jágr, Kucharčík, Janeček, Licek, Lhota, Čejka, Macháček, Langr.

Druhý hrací den v Liberci zahájil zápas českého reprezentačního výběru do 23 let a Švýcarska. Časomíra sotva začala běžet, když si Češi vytvořili první šanci, ze které rovnou zaskórovali. Vojtěch Jágr zakončil hezkou kombinaci vyběhnutím na brankoviště a následným zasunutím míčku za beton švýcarského brankáře. Švýcaři byli blízko srovnání při nebezpečné střele Fairclougha, po níž Rechtorik nevěděl, kde se nachází balonek. Nakonec ho však za brankovou čáru nepropustil. Blízko navýšení byl národní tým v průběhu přesilové hry, kdy byl mohl navýšit Macháček, jenomže proti byl senzační Charkoun. Zatímco český hráčům se v zakončení nedařilo, soupeř stihl dotáhnout jednobrankové manko. Nicolas Wehrli vypálil přesně od modré čáry a nedal brankáři šanci.

Švýcaři mohli bleskově po startu druhé periody vést, ale Rechtorik zvládl zastavit jak první tvrdou střelu, tak i následné mnohem nebezpečnější dorážky. Krátce nato šlo švýcarské mužstvo do čtyř a po chvíli v početní nevýhodě lovil Charkoun podruhé balonek z brány. Po několika zblokovaných střelách z levé strany se dostal ke střele Lukáš Lhota, jenž proti rozhozenému gólmanovi nezaváhal. A herně vyrovnaná bitva pokračovala. Kapanekovi se nachomýtl sám před bránou, ale míček mezi tři tyče ani nadvakrát neprocedil. Druhé dějství přerušil ve 21. minutě problém s mantinelem, po jehož vyřešení nic nebránilo v pokračování utkání. Hra se ve zbytku třetiny přiostřila, další gól jsme ale neviděli.

Hráči švýcarského výběru zahájili poslední třetinu aktivně a po minutě byli odměněni vyrovnávací trefou. Raffaele Cioffo vzal odpovědnost na svá bedra a po individuální akci zakončil přesně ke vzdálenější tyči. Posléze hrozili Češi, kteří chtěli vrátit otěže zápasu na svou stranu. Nanometry dělily domácí hokejbalisty od třetího gólu, když jeden za švýcarských obránců po obrovském tlaku vytáhl puk z brankové čáry v poslední možnou chvíli. Jenomže vzápětí se dostal soupeř poprvé v souboji do vedení. Nicolas Wehrli si našel odražený míček a dotaženou bekhendovou kličkou přiblížil svůj celek k senzaci. Ovšem švýcarský náskok se rozplynul po pouhých čtyřiceti sekundách. Samuel Kucharčík nahodil balonek ze strany na Charkouna, který si vybral slabší moment v nevhodný čas. Národní celek si šel po vyrovnání za vítězstvím v základní hrací době, což se nakonec po drtivém nátlaku povedlo. Půlminutu před závěrečnou sirénou ukořistil Vojtěch Jágr po odraženém nahození míček a druhým zásahem v utkání vystřelil českému mužstvu další tříbodový zisk.

OHLASY TRENÉRŮ

Jiří Mašík (CZE): "Upozorňovali jsme kluky, že do zápasu musíme vstoupit aktivně. A to jsme udělali, dali jsme rychlý gól. Pak bohužel přišly pasáže, kdy jsme si mysleli, že to půjde samo. Klukům ale patří dík za konec zápasu, opravdu zabojovali a šli si po vítězství. Soupeři se taky povedlo skórovat z odraženého míčku, ale vyrovnali jsme a dokázali jsme otočit. Snad nás to nakopne a budeme přemýšlet a hrát celý zápas.

Tibor Kapánek (SUI): "Takováhle prohra bolí nejvíc, když dvě, tři minuty před koncem vedete o gól a pak uděláte dvě chyby a půl minuty před koncem dostatete gól na 3:4. Bolí to strašně, ale všem klukům jsme v kabině poděkovali, ukázali srdce, bojovali... Dovolím si říct, že jsme nebyli horší tým, Češi od nás možná ani nečekali takový výkon a takhle vyrovnaný zápas. Škoda, že jsme nevyhráli a nezískali ani bod. Na jednu stranu nás mrzí výsledek, ale na druhou stranu nás strašně těší, jak kluci hráli. Pokud si tohle přeneseme do dalších soubojů, výhry přijdou."