Reportáž

29. 6. 2023 - Kryštof Havíř

Američané zdramatizovali vývoj zápasu, česká třiadvacítka si však výhru utéct nenechala

Český výběr do třiadvaceti let bere další výhru na turnaji, i když to tentokrát vůbec neměl lehké. Sice si dokázal poměrně rychle vypracovat pohodlný tříbrankový náskok, Spojené státy se však dostaly díky minutové pasáži na dostřel a Češi měli co dělat, aby hubený náskok ubránili. To se národnímu týmu ale povedlo a bere tak zasloužené body za vítězství.

Branky a nahrávky

27. Callahan (Ferris), 28. Mellilo (Geatens) – 6. Langr (Čejka), 12. Stupka (Macháček), 14. Lhota (Jágr)

Rozhodčí

Hriško, Bogáň

Zápis o utkání

USA U23

Snyder – Albert, Miller, Drew, Holman, Andes, Tolman, Crousy (A), Callahan, Malloy, Mellilo (C), Geatens, Ferris, Bujdos, Dorsey, Chernetskiy, Albright, Steinberg, DIckhut, Garneau (A), Anesin

Česko U23

Foršt – Teinitzer, Geisler, Vaniš (A), Školoudík, Kastner, Procházka, Štěpánek, Stupka (C), Chramosta, Kaňák, Jágr, Kucharčík, Janeček, Kamenář, Laurinc (A), Kovárník, Licek, Lhota, Čejka, Macháček, Langr

Už v šesté minutě utkání se mohlo domácí publikum radovat. Po Čejkově ráně se po vyraženém balónu vrhl Nicolas Langr, který tak dostal Čechy do brzkého vedení. Následovala herní pasáž, kdy byl národní tým nadále s to si vypracovat nebezpečné šance, ale až ta z pera Martina Stupky skončila úspěchem. Jeho první pokus nejdříve Snyder vyrazil, míček se ale odrazil zpět k jeho předchozímu majiteli, který neváhal a zvýšil na 2:0. A než se stačili Američané vzpamatovat, ztráceli už tři branky. Lukáš Lhota ukázal svůj obdivuhodný tah na branku, když i v pádu zvládl uklidit balónek za bezmocného Snydera — 3:0.

V prvních pěti minutách prostřední periody bylo k vidění po jedná šanci na každé straně. Na té americké Drew přestřelil odkrytou branku ze střední blízkosti, český tým zase mohl poslat do trháku Čejka v samostatném úniku ale neuspěl. Hra se poté vyrovnala a Spojené státy začali těžit ze své aktivity. Nejdříve to byl Connor Callahan, který tak trochu nenápadnou střelou z pravé strany uklidil míček k bližší tyči. O minutu později už Američané dali kontaktní branku po přesném zásahu Joe Mellila — 3:2. Dvě sekundy před druhou přestávkou mohl národní tým odpovědět na rychlé snížení, Kastnerova rána od modré sice překonala Snydera, skončila však na levé tyčce zámořské svatyně. Závěrečné dějství tak slibovalo pořádné drama.

A že to bylo drama do poslední minuty. V závěrečné patnáctiminutovce totiž už nepadl žádný gól, přestože po nich oba týmy sahaly. Za zmínku rozhodně stojí dělovka Vojtěcha Jágra, jež však jen těsně minula šibenici. Smutnit ale nemusel, jeho tým si aspoň pečlivě plnil defenzivní povinnosti a povedlo se mu ubránit hladové Američany, kteří se rozhodně nehodlali vzdát bez boje a několikrát pokoušeli Pavla Foršta v české brance. Nakonec ale vše dobře dopadlo a národní tým tak bere tři body za vítězství 3:2.

OHLASY TRENÉRŮ

Dan Gaetens (USA): „Jsem zklamaný výsledkem, ale pyšný na kluky a to, jak se do utkání vrátili. Na začátku zápasu jsme prohrávali 0:3, ale nakonec jsme udělali z jasného duelu rozdíl jednoho gólu. Hlavní kámen úrazu byl ve vyloučeních. Měli jsme víc trestů než oni, a to je ten problém. Gratuluji Čechům, odehráli jsme spolu dobrý zápas.“

Jaroslav Procházka (asistent trenéra, CZE): “V první třetině to byl od nás fantastický výkon. Vlétli jsme na Ameriku a prostě jsme je válcovali. Bohužel jsme dali jen tři góly a nasazení našich hráčů bylo obrovské. Pak jsme je trochu dostali do hry, i kvůli nějakým přesilovkám. Američanům výborně zachytal gólman. Kdyby nebyl tak dobrý, mohli jsme dát sedm nebo osm gólů a mohlo být rozhodnuto dřív. Američané se nikdy nevzdávají a neprodávají kůži lacino a dali nám dva góly. Naši kluci zaslouží absolutorium za bojovnost. Jsou zkušení a věřil jsem po celý zápas, že vyhrajeme. Samozřejmě se může stát, že někde propadne balónek a něco se stane, ale my si věříme a jsme silný tým. Ve třetí třetině jsme zase začali dominovat a i když tam na konci zápasu byla trochu nervozita, ale nakonec jsme ten důležitý zápas zvládli. Moc děkujeme lidem, že se na nás přišli podívat do velice krásného prostředí. Liberec je krásné město a podpora lidí je tu úplně skvělá a chtěl bych je všechny pozvat zítra od šesti na Kanadu. Bude to tady divadlo snů.”