Reportáž

29. 6. 2023 - Jan Kousal

Javorové listy slaví, v souboji neporažených nastřílely české dvacítce sedm gólů

Dva zápasy, dvě výhry – s takovou vizitkou se na startu druhého hracího dne mistrovství světa do 20 let mohly chlubit už jen dva týmy. Vzájemný střet Česka s Kanadou tak měl rozhodnout o tom, kdo zůstane v turnaji jako jediný neporažený. A byli to hokejbalisté ze Severní Ameriky, kteří za tímto primátem vykročili o něco rázněji. Rychle se dostali do vedení, které dokázali navýšit až na hrozivých 7:1. Češi se z gólové sprchy probrali až v závěrečném dějství, ale to už bylo příliš pozdě.

Branky a nahrávky

3. Hiscock (Fontaine, Dyke), 5. Friesen (Roulette), 15. Friesen (Neill, Roulette), 20. Birkett (Rawji, Donohoe), 24. Laundry (McGuire), 25. Donohoe (Osborne, Neill), 30. Fontaine (Pasternak) – 12. Taufer (Lhota, Tomšík), 37. Bláha, 38. Kábrt (Černý, Matoušek), 43. Malý (Bláha, Korbel), 45. Bečka

Rozhodčí

Jeff Johnstone, Matthew Wass

Zápis o utkání

Kanada U20

Genarro – Zwarich, Neill, Teasdale, McGuire – Birkett, Duggan, Stepputat, Friesen, Hiscock, Janus, Donohoe, Roulette, Pasternak, Weihs, Ewonus, Osborne, Laundry, Fontaine, Dyke, Rawji

Česko U20

Křemenák (20. a od 24. Halouzka) – Bečka, Kovařík, Krejčí, Matoušek, Pavlík, Dostál, Korbel, Hálek – Černý, Bláha, Wróbel, Hroch, Macek, Šmíd, Taufer, Malý, Tomšík, Kábrt, Jelen, Lhota, Chovanec, Vizváry

V utkání dvou dosud neporažených celků začali o něco lépe Kanaďané. Ty nejprve poslal do vedení Reegan Hiscock a krátce po něm skóroval také Evan Friesen. Češi se sice zásluhou Matěje Taufera radovali ze snížení, ale prakticky vzápětí to bylo opět o dva góly. Prosadil se opět Evan Friesen.

V prostředním dějství byl obrázek hry poměrně jednoznačný. Češi sice kanadskému tlaku dlouho odolávali, avšak branka Wylieho Birketta na 4:1 jako by je zlomila. Do přestávky totiž inkasovali ještě z holí Damiana Laundryho, Maxe Donohoea a pouhé dvě vteřiny před sirénou jim již sedmý úder zasadil Ben Fontaine.

Vzhledem k nepříznivému stavu nastoupili Češi do třetí části velmi uvolněně a to se projevilo i na skóre. Matyáš Bláha svou trefou snížil na 2:7, krátce po něm si kanadského gólmana vychutnal při svém krásném sólu Matěj Kábrt a Matyáš Malý se zase blýskl využitou přesilovkou. Dohonit nedohonitelné se však týmu z hostitelské země nepodařilo. Jan Bečka sice v závěrečné power-play ještě snížil na 5:7, ale to už bylo všechno.

OHLASY TRENÉRŮ

Paul Kastes (CAN): „Jsem velmi spokojený s prvními dvěma třetinami. Myslím, že jsme ovládali hru a hráli přesně to, co jsme chtěli. Samozřejmě při vedení 7:1 se věci začaly uvolňovat, takže se nám příliš nelíbilo to, co jsme viděli ve třetí třetině, ale celkově jsme spokojeni, bereme vítězství a přesouváme se na poslední zápas se Švýcarskem.“

Filip Červinka (CZE): „Samozřejmě jsme dnes s Kanadou chtěli navázat na večerní utkání s USA, protože to je podobný soupeř, ale bohužel jsme dostali lekci z produktivity a jednoduchosti. Myslím si, že nás Kanada jasně přehrávala. Asi třetí třetinu, ten závěr trošku vypustili, tak se nám podařilo skóre kosmeticky upravit, ale my se musíme na takovéto soupeře připravit úplně jinak. Natrénováno máme a myslím, že jsme s nimi schopni hrát minimálně vyrovnanou hru, ale to jsme bohužel nepředvedli.“