Reportáž

29. 6. 2023 - Kryštof Havíř

Druhý zámořský skalp! Výběr Česko Červení si ve vyrovnaném utkání poradil i s Američany

Český tým Červení do šestnácti let zvládl i druhé utkání na turnaji, když po výběru Kanady porazil i ten americký. Naši reprezentanti od počátku měli více ze hry, když se ujmuli brzkého dvougólového vedení. Následně ustáli kritický segment zápasu, kde museli čelit dlouhým americkým přesilovkám. Ty ale český tým víceméně zvládl a od té doby už si šel sebevědomě za vítězstvím. Výkon celého týmu byl v brance podpořen 24 zákroky Marka Fleischamana.

Branky a nahrávky

7. Šťástka (Koudela, Svatoň), 14. Svatoň (Šťastka, Puzder), 19. Drnec (Chán, Hlaváček), 32. Kučera (Jankůj, Král), 43. Šťástka (Pospíšil) – 28. Morris (Humphries, Joyce)

Rozhodčí

Aerni, Wass

Zápis o utkání

Česko Červení U16

Fleischman (Bečíčka, Soukup) – Kraus, Puzder, Novák, Šťástka (A), Král, Martínek (C), Mejstřík, Koudela, Kučera (A), Slezák, Svatoň, Zahálka, Vaněk, Hlaváček, Pospíšil, Žák, Jankůj, Černý, Chán, Drnec

USA U16

Moffett (Bergeron) – Humphries (A), Lammi, Robb, Joyce (A), Moore III, Byington, Evans, Brideau, Weiner, Morris, Helbling, Nikolajski, Simon, Horner, Bonari, Petrina, Rennebeck (C), Lippo, Stahl, Balana, Zevola

Češi začali utkání v lepším rozpoložení, když už po dvou minutách mohli jít do vedení. Kraus dostal nabídku do slotu, branku však v dobré střelecké pozici přestřelil. Naši šestnáctku to ale dlouho mrzet nemuselo. Už za čtyři minuty skóre otevřel Marek Šťástka, který zúročil první početní výhodu národního týmu. Hráč dorostu Bílých Tygrů ale nepovolil a už o další přesilové hře připravil tutovku pro Vojtěcha Svatoně, který pasem nepohrdnul. Po patnácti minutách tak vedl český výběr Červená 2:0.

vedení se povedlo navýšit Radimu Drncovi už po třech minutách prostřední části zápasu, když se nejlépe zorientoval v předbrankovém prostoru po ráně od modré a míček uklidil do americké sítě. Pak ale přišly krušné chvilky pro náš tým. Velká nedisciplinovanost v krátkém časovém úseku měla za důsledek dlouhou americkou přesilovku 6 na 4 při výhodě. Tu zámořský protivník neproměnil, tu následující početní výhodu už však ano, když dlouhý americký tlak orámoval přesnou trefou Declan Moriss — 3:1.

Do třetí třetiny se ale český výběr vřítil jako uragán a už po minutě sklízel plody zasetého ovoce. David Kučera po střele Jankůje od modré uklidil balónek do Moffettovy klece a tříbrankový náskok tak byl zpátky. Ke konci duelu navíc ještě pojistil výhru naší šestnáctky Marek Šťástka už svým druhým gólem v zápase. Po pětačtyřiceti odehraných minutách svítil na výsledkové tabuli stav 5:1 ve prospěch českého mančaftu.

OHLASY TRENÉRŮ

Vít Čapek (CZE): „Myslím, že jsme měli lepší vstup do utkání než proti Kanadě. Ve druhé třetině jsme trochu vypadli ze hry, kdy jsme hráli splašený hokejbal. Hráli jsme nahoru dolů, a oni nás tak hodně přečíslovali. Z toho pramenily naše chyby, fauly a přesilovky. Vlastně jsme si o inkasování koledovali celou třetinu a nakonec jsme ten gól dostali. Potom jsme se ale ve třetí třetině vrátili ke hře, která nás zdobila, a dotáhli jsme zápas do vítězného konce. Hráči zaslouží pochvalu.“

Will Rennebeck (USA): „Byli jsme přehráni velmi silným týmem. Ukázali jsme to nejlepší, trochu jsme ale utekli od našeho plánu, kterého jsme se chtěli držet. Zítřejší zápas je pro nás extrémně důležitý. Musíme si být jisti, že jsou kluci mentálně připravení a dostanou ze sebe na hřišti vše.“