Reportáž

29. 6. 2023 - Štěpán Navrátil

Československé derby šestnáctek ovládl výběr Slovenska

Bratrský souboj se již od samého začátku nakláněl na stranu Slováků. Bílý tým Česka nestíhal především v obraně a po úvodní periodě prohrával 3:0. I když přišel impuls v podobě snížení, soupeř znovu zabral a téměř okamžitě odpověděl. Slovenští fanoušci v publiku povzbuzovali své příznivce po celou dobu utkání a na konci byli těmi šťastnějšími. Slovensko porazilo Čechy 6:1.

Branky a nahrávky

6. Al. Alföldy (Imrich), 10. Bonk (Ad. Alföldy), 13. Chudý (Ďurčo, Bonk), 22. Imrich (Bonk), 36. Ďurčo (Chudý), 44. Ďurčo (Siakeľ) – 22. Hradil (Nestrojil, Votava)

Rozhodčí

Vitello, Johnstone

Zápis o utkání

Slovensko U16

Chmelík (Veteráni) – Kováček, Siakeľ, Necpál, Bonk, Cabúk, Benko, Bartok, Balek, Capák – Al. Alföldy, Ďurčo, Gavron, Piško (A), Šimko, Husák, Ad. Alföldy, Urmín, Kluch (C), Imrich (A), Chudý, Franko, Markuš

Česko Bílí U16

Šprync (36. Hošek) – Besperát, Kvítek, Votava (A), Kaňka, Černý, Městka, Smejkal, Grof – Kupka, Walter, Hradil, Šimek, Javůrek, Kotrouš, Bár, Chýle, Jánoš, Nestrojil (C), Meiner (A), Pavlíček

Vyrovnanější začátek utkání strhli na svou stranu skvěle hrající Slováci. Důrazný Alex Alföldy využil své tělesné parametry, v souboji před brankou odtlačil českého obránce a vypálil nekompromisně pod horní tyč. Tlak na Šprynce pokračoval i v následné přesilové hře Slovenska. Už to vypadalo, že Češi oslabení ustojí, ale těsně před koncem dvouminutového trestu se do třetice ujal střelecký pokus Marka Bonka. Ofenzivní chutě slovenského týmu ale rozhodně neustávaly. Ďurčo našel před brankou volného Maxima Chudého, který neměl se střelou do odkryté klece sebemenší problémy.

Do tlaku se na začátku druhé periody propracovali i Češi, byl z toho však jen nájezd na druhé straně. Unikajícího Markuše fantasticky vychytal Šprync. Defenzivní zákrok nakopl Filipa Hradila, který z levého kruhu pro vhazování nadvakrát dokázal zakončit na zadní tyč. Netrvalo to však ani minutu a houževnatý soupeř urval tříbrankové vedení zpět na svou stranu. Rychlou kombinaci okolo české svatyně zakončil ranou pod horní tyč Timotej Imrich.

Neutuchající touha po gólech hnala vpřed Ďurča, jehož bekhendový pokus na začátku závěrečného dějství zlikvidoval Šprync. K naprosto identickému souboji došlo i o pět minut později, jenže tentokrát byl Juraj Ďurčo úspěšný a zaokrouhlil počet slovenských gólů na pět. Po této akci vystřídal Šprynce v českém brankovišti Hošek, který ale rovněž neudržel čisté konto. Ještě před koncem jej nechytatelnou ranou z otočky překonal Juraj Ďurčo. Bílý tým Česka nestačil na skvěle hrající Slováky a padl se skóre 1:6.

OHLASY TRENÉRŮ

Róbert Alföldy (SVK): "Čekali jsme, že to bude náročné, což se potvrdilo od první minuty. Nastoupili jsme k tomuto duelu koncentrovaní a věděli jsme, co chceme hrát. Hráči dnes do puntíku splnili všechny taktické pokyny, které jsme si řekli před zápasem. Bylo to o tom, že jsme chtěli kontrolovat hru, což se nám dařilo v podstatě pořád v průběhu celého zápasu. Musím hráče pochválit, protože jsme zvládali speciální situace, dávali jsme góly v přesilovkách. Jsme maximálně spokojení a jsme hrdí na hráče, co na hřišti předvedli."

Jan Falař (CZW): "Šli jsme do zápasu s tím, že nejsme favorit, což se hned v první třetině ukázalo, když jsme po našich chybách dostali góly. Pak jsme kluky nabádali k tomu, aby pokračovali v našem nastoleném tempu, což už se od druhé třetiny podařilo. Porážka mě ale tolik nemrzí, hlavně mě mrzí zranění našeho hráče. Věříme, že na tom bude dobře, i když odjel do nemocnice. Přejeme mu hlavně zdraví, protože to je to nejdůležitější."