Reportáž

30. 6. 2023 - Martin Soukup

Češi rozstříleli Kanadu 7:2, zápas byl rozhodnutý už po první třetině

Češi nastavili tempo zápasu už v první třetině, kterou vyhráli 4:0. Ani druhá třetina nebyla vůbec špatná od českého výběru, Kanada stačila dát pouze jeden gól, a tak se šlo do kabin za stavu 7:1 pro Českou republiku. V úvodu třetí třetiny dala Kanada rychlou branku, ale ani to Čechy nesrazilo k zemi. Zbytek zápasu se už jen dohrával, a tak si česká reprezentace do 23 let poradila s Kanadou 7:2.

Branky a nahrávky

1. Školoudík (Teinitzer), 4. Macháček (Laurinc), 11. Vaniš (Laurinc), 11. Langr (Čejka), 16. Licek (Čejka), 25. Jágr (Laurinc), 28. Jágr (Lhota) – 18. Robinson (Rawji, Kelly), 34. Wyatt (Robinson)

Rozhodčí

Michal Laczko, Peter Hriško

Zápis o utkání

Česko U23

Novotný – Teinitzer, Geisler, Vaniš (A), Školoudík, Kastner, Procházka, Štěpánek, Stupka (C), Chramosta, Kaňák, Jágr, Kucharčík, Janeček, Kamenář, Laurinc (A), Kovárník, Licek, Lhota, Čejka, Macháček, Langr

Kanada U23

Petrelli – Granitto, Smilsky, Keough (A), Fenwick, Battaglia, Broaders, Maher (C), Gosse, Smilsky, Lock, Burke, Neilson, Dosanjh, Oleksiuk, Sahota (A), Richards, Wyatt, Robinson, Kelly, Rawji

V úvodu utkání se prosadil Václav Školoudík, když se trefil z buly. Následně měl velkou šanci Jágr, ten ale míček do branky nedostal. V další šanci se ukázal Michal Macháček, který dorazil balonek do odkryté sítě. Smilsky zkoušel bekhendovou kličku na brankáře Novotného, místo mezi jeho výstrojí ale nenašel. Vzápětí český tým přidal další branku, o kterou se postaral Jiří Vaniš po výstavní trefě od modré čáry. Kanada hrála v oslabení a nedokázala uhlídat další šanci českého výběru. Z pravého kruhu se trefil Nicolas Langr. V další velké šanci se objevil Čejka, ale míček do prázdné branky trefit nedokázal.

Na začátku druhé třetiny zvýšil skóre na 5:0 Matyáš Licek, který se dostal k míčku a prostřelil Petrelliho. Kanada se vzápětí zvedla a Bjorn Robinson si našel volný prostor, odkud mohl skórovat. Následně se dostal do úniku Macháček, ale sám na brankáře nevyzrál. Na konci druhé třetiny nezvládl Petrelli přikrýt míček a Vojtěch Jágr měl snadnou práci. Vzápětí po skvělé souhře Lukáše Lhota a Vojtěcha Jágra se Česko dostalo do vedení už 7:1, když se druhý jmenovaný trefil do odkryté sítě.

V úvodu třetí třetiny se trefil Cole Wyatt, který prostřelil gólmana přímo pod vyrážečku. Následný průběh poslední třetiny byl z obou stran velmi nedisciplinovaný a hrálo se spíše v oslabení.

OHLASY TRENÉRŮ

Jiří Mašík (CZE): "Myslím si, že jsme odehráli fantastický zápas. Nechceme to zase přeceňovat, protože vždycky je prostor pro zlepšení, ale myslím, že dneska tým ukázal, jako má obrovskou sílu. Už se to ukázalo včera s Američany a dnes jsme to jen potvrdili. Hokejbal musel diváky bavit, dali jsme hned sedm krásných branek. Kluci hrají s obrovskou chutí, ale hlavně musím říct, že všichni pracují pro tým. Vracejí se, někdo udělá chybu a dva hráči to za ním zatáhnou dozadu. Vlastně do konce zápasu jsme Kanaďany přebíhali, vraceli jsme se, odřezávali je, a to jsou strašně důležité aspekty, kterých si já osobně hrozně vážím. I za tohohle stavu jsme nepolevili a všichni makali. Za mě opravdu výborný výkon, na který budeme chtít navázat."

Dave Weloy (CAN): „Bohužel, hráli jsme utkání i dnes ráno v 9 hodin. Češi měli celý den odpočinek, takže je to pro nás trochu smutné. Kluci byli unavení, ale udělali jsme maximum a snažili jsme se tvrdě. Rád bych si s nimi zahrál v den, kdy jsou oba týmy odpočaté. To bych chtěl vidět.“