Reportáž

30. 6. 2023 - Lukáš Mihal

Češi do dvaceti let přehráli Slováky! Odveta se bude konat v semifinále

Již před začátkem zápasu mezi českou a slovenskou dvacítkou už bylo jasné, že tyto týmy spolu změří síly také v semifinále. Zápas ve skupině měl hráče na nejdůležitější střetnutí na turnaji připravit a o něco lépe to zvládli čeští hokejbalisté. Ti ani jednou nepustili slovenského soka do vedení a ve vyhroceném utkání zvítězili 6:4. Nejvíce zazářil Matyáš Bláha, který si připsal dva góly a asistenci.
Vyloučení
9:10
Využití
4:3
Oslabení
0:0
Střely na branku
37:19

Branky a nahrávky

3. Vizváry, 6. Bláha (Macek), 23. Bláha (Korbel), 29. Tomšík (Taufer), 39. Korbel (Bláha, Macek), 41. Bečka (Kovařík) – 5. Sagan (Hrivnák, Danielčák), 32. Bartakovics (Siakeľ), 34. Hrivnák (Siakeľ, Bartakovics), 43. Hrivnák (Bartakovics)

Rozhodčí

Trevor Jarvis, Matthew Wass

Zápis o utkání

Česko U20

Křemenák – Bečka, Kovařík, Krejčí, Matoušek, Pavlík, Dostál, Korbel, Hálek – Černý, Wróbel, Hroch, Macek, Šmíd, Taufer, Malý, Tomšík, Kábrt, Jelen, Lhota, Chovanec, Vizváry.

Slovensko U20

Hrubovský (27. Kundrát) – Mešár, Knapík, Šulík, Sakal, Tulaev, Šarluška, Mišák, Dvořák, Rábek – Danielčák, Král, Gugh, Brejčák, Siakeľ, Balát, Šatka, Badalov, Hrivnák, Šamaj, Gríger, Lipták, Bartakovics.


Zápas o druhé místo v kategorii U20 mezi Českem a Slovenskem zahájil úvodním vhazování liberecký patriot Petr Syrovátko mladší a hned se začalo hrát opravdu divoce. Již ve třetí minutě se totiž vlnila síť po výborné individuální akci Richarda Vizváryho. Slovenská odpověď ale na sebe nenechala dlouho čekat, protože po zákroku brankáře Antonína Křemenáka si našel odražený míček Samuel Sakal, který se nemýlil. Přestřelka v prvním dějství ale nekončila, protože hned vzápětí strhl vedení zpátky na českou stranu Matyáš Bláha. Následně už se hra přece jen uklidnila a domácí mančaft vedl během první přestávky o gól.

Slováci po pauze nezachytili start druhé části v úplné pohodě, protože se dostali pod obrovský tlak. Ten sice nějakou chvíli bránili, ale nakonec v něm přece jen skóroval český útočník Matyáš Bláha, který přechytračil slovenského gólmana Jakuba Hrubovského mistrovsky provedeným blafákem. Češi měli navrch i nadále, časem jim ale docházely síly, díky čemuž se do hry dostalo také Slovensko. Křemenák však moc práce neměl, a když už musel zasahovat, měl to hodně jednoduché.

Závěr druhé periody měl zejména pro slovenský tým nepříjemnou pachuť, protože se při rozkleku zranil Hrubovský. Toho v bráně vystřídal Adam Kundrát, kterého Češi přivítali rychlým gólem, po přihrávce Matěje Taufera se prosadil Pavel Tomšík. Krátce po siréně se také musel sbírat z plochy jeden z českých hráčů, nic vážnějšího to ale naštěstí nebylo. Česko tak navýšilo vedení o dvě branky a jistě kráčelo za výhrou.

Hned od prvních vteřin třetí třetiny se začalo hrát velmi tvrdě. Oba týmy šly rychle do čtyřech hráčů a v tomto počtu to mnohem více sedlo Slovákům. Ti vykřesali jiskřičku naděje po gólu Alexe Reného Bartakovicse, který to měl po přihrávce od Andreje Siakeľa opravdu jednoduché. Pak se oba celky vrátily k tvrdé hře, protože na ploše skončil také Maroš Mešár a vzápětí kvůli hrubosti putoval na trestnou lavici Aleš Bečka, navíc dvě minuty vyfasoval kvůli nesportovnímu chování Lukáš Černý. Slováci tak měli obrovskou příležitost ke snížení na rozdíl jediné branky.

To se jim skutečně povedlo a velké drama bylo na světě. Kombinace Slovensku sedla na jedničku a na jejím konci měl snadnou práci kapitán Samuel Hrivnák. Přesilovky i nadále byly častým jevem a pro změnu na to doplatili hosté. Laciný faul Kristiány Šarlušky nekompromisně potrestal Martin Korbel a Češi byli krátce před samotným závěrem utkání o něco klidnější.

V další početní výhodě navýšil na 6:3 Jan Bečka, což nejspíš definitivně rozhodlo. Za Slovensko ještě snížil svým druhým gólem v utkání Samuel Hrivnák, ale na comeback už bylo moc pozdě. Kvůli tomuto výsledku na sebe oba týmy narazí ještě jednou, tentokrát v semifinále.


OHLASY TRENÉRŮ

Karel Manhart (CZE): "Včera jsme měli dost těžký den. Měli jsme ranní trénink, oběd a poradu. Dostali jsme se trochu do klidu a na zápas jsme se připravovali tak, abychom dneska udělali tři body a to se nám povedlo, takže to jsem rád. Trochu to bylo vyhrocené, protože je to derby. Derby je vždycky na krev, ale bylo pro nás důležité, že jsme po tom včerejšku vyhráli."

Michal Salajka (SVK): "Velmi zajímavý zápas. Sice jsme prohráli, ale myslím si, že nám ukázal velmi věcí, na kterých potřebujeme zapracovat a přenést do zítřejšího důležitého zápasu. Určitě to zítra bude důležitější než dnes. Takže máme na čem pracovat a hlavně máme na čem stavět, takže je to celé otevřené."