Reportáž

30. 6. 2023 - Ondřej Gajdáček

Kanada Západ těsně porazila český bílý výběr a zakončuje základní část s plným počtem bodů

Kanadští hokejbalisté vyhráli i poslední zápas ve skupině. Výhra se ovšem nerodila vůbec lehce. Po první třetině zůstal zápas vyrovnaný, a to především díky last minute trefě Nestrojila. Česká šestnáctka vstoupila do druhé třetiny aktivněji a odměnou jim za to byla přesilovka. Ta však zůstala nevyužita a místo toho dvakrát udeřili Kanaďané. V závěru třetiny ještě snižoval Nestrojil, a to díky pohotově trefě po buly. Českému výběru se nakonec nepovedlo dorovnat skóre a padli s Kanadou těsně 4:5. Čechy nejvíce srážela nedisciplinovanost, kterou Kanada trestala.

Branky a nahrávky

9. Mackie (Hamelin), 20. Lovett (Andersson, Barker), 27. Gard (Zeeben, Cavan), 32. Hamelin (Gault), 40. Mackie (Lovett) – 14. Nestrojil (Votava, Hradil), 30. Nestrojil, 39. Šimek (Kotrouš, Kaňka), 44. Hradil (Nestrojil, Votava)

Rozhodčí

Patrick Aerni, Martin Bogáň

Zápis o utkání

Kanada Západ U16

Cochrane – Mackie, Correia, Moore, Cavan, Gill, Hamelin, Emsley, Barker, Blake, Francis, Digaf, Atwal, Gard, Gault, Fiszer, Nell, Hart, Andersson, Lovett, Zeeben

Česko Bílí U16

Šprync – Kupka, Walter, Besperát, Hradil, Šimek, Kvítek, Javůrek, Kotrouš, Votava (A), Bár, Kaňka, Chýle, Jánoš, Černý, Městka, Smejkal, Grof, Nestrojil (C), Meiner (A), Pavlíček

První třetina nabídla velmi svižnou s pohlednou hru. Jako první hrozili Kanaďané, jejichž pokusy ze 6. a 8. minuty v klidu zlikvidoval pozorný Šprync. Skóre se poprvé měnilo až minutu poté, kdy dělovka Taylora Mackieho zapadla až za záda českého brankáře. Češi však dokázali do konce třetiny skóre srovnat. Pohotová dorážka českého kapitána Pavla Nestrojila si našla cestu mezi tři tyče kanadské branky a český výběr tak využil přesilovou hru.

Do druhé periody vstoupili čeští mladíci aktivně. Na konci 17. minuty se jim podařilo vybojovat přesilovku, která však zůstala nevyužita. To mohlo Čechy mrzet hned vzápětí, kdy se Kanada po ubráněné přesilovce výborně zformovala, čehož využil Jackson Lovett, který poslal Kanadu do vedení. Kanadský výběr i nadále tlačil a vybojoval početní výhodu. Tu těsně před jejím vypršením využil Matthew Gard, jenž poslal Kanadu do dvougólového vedení. Česká šestnáctka pak ještě vybojoval přesilovku a sekundu před sirénou snižoval Pavel Nestrojil pohotovou střelou z buly.

Na úvod závěrečné patnáctiminutovky dostala Kanada možnost přesilovky pět na tři. Tu dokázal rychle zužitkovat Maxx Hamelin, který pohotově dorážel do odkryté klece. Český výběr nic nevzdal a dál se aktivně tlačil za vyrovnáním. V čase 38:31 se těsně po přesilovce dokázal prosadit Matěj Šimek a vykřesal tak naději pro český tým. Kanada však výborně zareagovala a hned minutu na to se jim podařilo odskočit znovu o dva góly, trefil se Taylor Mackie. Čeští svěřenci ještě snížili na rozdíl jediného gólu, avšak vyrovnat se jim nepodařilo.

Kanadský výběr tak vyhrál svoji skupinu bez ztráty bodu.

OHLASY TRENÉRŮ

Jon Silcox (CAW): "Tento zápas byl mnohem těžší, ale kluci občas potřebují být testováni. První dva zápasy byly 7:0, 12:0 a nyní jsme hráli proti Čechům. Je to opravdu frustrující, myslím si, že jsme se dobře připravili, ale nehráli jsme dobře. Viděl jsem mezi hráči příliš mnoho sobectví. Měli jsme se držet herního plánu. Možná si kluci mysleli, že to bude snadný den, ale takhle to ve světě nefunguje. Nic není jednoduché, všechno si musíme zasloužit. Musíme se pro příště lépe připravit, večer si projdeme nějaké poznámky a video, abychom se připravili na zápas s USA."

Michal Edl (CZW): „Byl to krásný zápas, který nehrajete každý den. Samozřejmě jsme o gól méně šťastní, ale nedá se nic dělat. Asi byli na góly lepší než my, ale také jsme měli pasáže, kdy jsme mohli skórovat. Bylo by to možná trochu jednodušší, kdybychom měli méně vyloučení. Tým odevzdal velký výkon, odehrál skvělý zápas. Jsme za kluky moc šťastní.“