Reportáž

1. 7. 2023 - Kryštof Havíř

Skvělým týmovým výkonem proti Slovensku si česká třiadvacítka zajistila první místo ve skupině

Souboj o první místo ve skupině lákal na pohledný hokejbal s vypjatými momenty. A v tom rozhodně nezklamal. Po první bezbrankové třetině se do toho oba týmy pořádně daly. V prostředním dějství se totiž Češi ujali po trestném střílení vedení, Slováci však dokázali záhy vyrovnat. Národní tým však dokázal utkání zlomit dvěma góly a do play-off tak postupuje z prvního místa. V něm se s největší pravděpodobností utká se Spojenými státy.

Branky a nahrávky

21. Polák (Černák, Solník), 39. Hryzák (Jenčuš) – 16. Langr (TS), 22. Macháček (Procházka), 29. Kucharčík (Macháček), 33. Vaniš (Stupka, Macháček)

Rozhodčí

Trevor Jarvis, Matthew Wass

Zápis o utkání

Slovensko U23

Fedor (33. Richter) – Černák, Gajdoš, Jenčuš, Kaščák, Solník, Muráň, Cifranič, Horváth, Lopušan – Korbáš, Pisařovic, Prna, Kolenčík, Longauer, Hryzák, Straka, Tomkovič, Polák, Zummer, Béreš, Čirč, Štefanka

Česko U23

Foršt (Novotný) – Teinitzer, Geisler, Školoudík, Kastner, Chramosta, Kaňák, Kamenář, Laurinc, Kovárník – Vaniš, Procházka, Štěpánek, Stupka, Jágr, Kucharčík, Janeček, Lhota, Macháček, Langr

Utkání se odehrávalo ve velkém tempu už od začátku. Už ve druhé minutě se do velké šance dostal Vaniš, slovenská defenzíva se k němu však stáhla než stihl samostatný únik proměnit. Slováci odpověděli svými pokusy o vstřelení gólu. Nejdříve to byl Zummer, kdo dělovkou z mezikruží donutil Foršta k zákroku. Za chvilku tu byla největší šance první třetiny, když Písařovic zdánlivě nikterak nebezpečně vypravil svůj projektil na českou svatyni. Míček však jen tak tak přistál na horní síťce, kde ho český fantom zavčasu přikryl. K závěru zahrozili opět Češi, když Štěpánek vypálil pumelici na Fedora, který střelu slavnostně chytil do lapačky. I když byl hlad po skórování na obou stranách převeliký, ani jeden tým nebyl ve svém konání úspěšný. Do prostředního dějství se tak šlo za vyrovnaného stavu.

Ten však dlouho nevytrval. Národní tým si vybojoval svoji aktivitou hned zkraje třetiny trestné střílení, kterého se ujal Nicolas Langr. Český forvard si ukázkově obhodil Fedora a pohodlně zakončil do slovenské branky — 1:0. I mužstvo zpod Tater se ale vzápětí dočkalo. Až před Foršta si cestu proklestil Igor Polák, jenž přesnou střelou pod víko srovnal na 1:1. Se srovnaným stavem se ale nehodlal smířit Milan Macháček, který se protančil od mantinelu až do slotu, odkud své číslo zakončil přesnou střelou z otočky — 2:1. Ještě před druhou přestávkou se navíc Češi posilnili do kabiny další trefou. Samuel Kucharčík dostal o přesilovce balón na pravý kruh, odkud tak trochu nenápadnou střelou překonal Fedora a poslal svůj tým do dvoubrankového vedení.

Hned v úvodu závěrečné periody začal národní tým lámat utkání na svou stranu, když se prosadil Jiří Vaniš. Ten využil nejistoty slovenského brankáře, který propustil balónek po předchozí střele za sebe, odkud ho dorazil ve zmatku do sítě právě český útočník. Jeho trefa rovněž vyhnala Fedora ze slovenské branky, kde ho nahradil Richter. Nastalá situace dodala Slovákům impulz a zakrátko se mohli radovat, kdyby byl Gajdoš ve své šanci úspěšnější. Emoce byly k vidění na obou stranách, což vedlo i mírné potyčce po přerušení hry. Kucharčík si chtěl něco vyříkat s Písařovicem, času se jim tak dostalo na trestné lavici. Naději se zápasem něco udělat vykřesal šest miut před koncem Slovensku Ivan Hryzák, jenž zakončoval nádhernou kombinaci střelou z nápřahu. jeho trefa však u na výsledku utkání nic neměnila.

OHLASY TRENÉRŮ

Marián Longauer (SVK): "V prvé řadě jsme si hlavy nastavily na to, že si chceme oddechnout, což se projevilo na hřišti. Soupeř se jednoduše dostával do šancí, hrál velmi jednoduše, nenapadal. Byl až takový kvazi-přípravný zápas třetí úrovně. Nikomu nešlo o výsledek. Zítra se hraje zápas ve finále, dnes to byl trénink."

Radek Mašík (CZE): "Byl to zvláštní zápas, když jsme věděli, že nás zítra čeká se Slováky finále. Ale nakonec jsme se rozhodli odehrát ho naplno. Nechtěli jsme prostě žádné spekulace, aby nepřišly žádná zranění. Nechtěli jsme být příliš agresivní. Kluci hráli výborně, kontrolovali jsme hru, přidali jsme góly. Je potěšitelné, jak dokážeme měnit rytmus hry. Poctivě jsme pracovali i dozadu, což jsou další atributy využitelné pro finále."