Reportáž

1. 7. 2023 - Lukáš Mihal

Hrdinou československého semifinále Kraus! Česko Červení U16 si zahrají finále

Přesně takové semifinále si každý fanoušek hokejbalu vysnil! Československý zápas o postup do finále v kategorii U16 nabídl dva obraty a nakonec obrovskou českou euforii! Ta ale klidně nemusela přijít, protože Slováci otočili průběh zápas z 0:2 na 3:2. Pak se toho ale chopil český útočník Jan Kraus, který tři minuty před koncem základní hrací doby vyrovnal a nakonec rozhodl i v prodloužení. Zapsal tedy hattrick a na jeho schopnosti budou Češi spoléhat i zítra ve finále proti Kanadě Západ.

Branky a nahrávky

6. Kraus (Kučera), 7. Černý (Vaněk), 43. Kraus (Kučera), 47. Kraus – 12. Piška (Ďurčo, Kováčik), 15. Ďurčo (Markuš), 17. Necpál (Markuš, Bonk)

Rozhodčí

Jeff Johnstone, Michael Vitello

Zápis o utkání

Česko Červení U16

Fleischman – Kraus, Puzder, Novák, Šťástka (A), Král, Martínek (C), Mejstřík, Koudela, Kučera, Slezák, Svatoň, Zahálka, Vaněk, Hlaváček, Pospíšil, Žák, Jankůj, Černý, Chán, Drnec.

Slovensko U16

Chmelík – Ad. Alföldy, Ďurčo, Gavron, Piško (A), Šimko, Husák, Kováčik, Al. Alföldy, Urmín, Siakeľ, Necpál, Bonk, Kluch (C), Cabúk, Imrich (A), Chudý, Benko, Bartok, Franko, Markus, Balek, Capák.

Třaskavé semifinále začalo v poklidném tempu, což však platilo pouze do páté minuty. Pak fauloval Daniel Necpál a Češi se toho okamžitě chytili. V početní převaze totiž vymyslel fantastickou přihrávku David Kučera, který u levé tyče našel Jana Krause, jenž bez problémů skóroval. Za chvíli bylo pro domácí fanoušky ještě veseleji, protože Ondřej Černý zaskočil střelou z dálky brankáře Ľubomíra Veterániho.

Pak už se ale převaha překlopila na slovenskou stranu, Slováci přehrávali české hokejbalisty, což potvrdilo vyrovnání ještě do první přestávky. Nejprve se z pravého rohu útočného pásma dobře vyšvihl před branku Maxim Piška a překonal Marka Fleischmana. Patnáct sekund před sirénou se mohla radovat také slovenská kometa Juraj Ďurčo, který nedal českému brankáři žádnou šanci k přesunu. Rázem bylo vyrovnáno a o zápletku bylo postaráno.

Hned po začátku druhé periody se Slovensko postaralo ještě o větší zašmodrchání, a to když obrat dokonal Daniel Necpál, který z mezikruží propálil Fleischmana. Do útoku se tak zničehonic muselo tlačit Česko. Velké šance však neproměnili Janové Zahálka a Kraus. Nakonec přece jen míček skončil v síti po odrazu od Matyáše Jankůje, ale rozhodčí po prozkoumání celé situace na videu posoudili, že český hráč kopl balonek do brány, takže gól ke smůle českých fanoušků neplatil.

Ti byli během celého zápasu opravdu hodně slyšet a zejména díky nim začali Češi ve třetí části pořádně tlačit. Za Slováky sice zahrozil z úniku Ján Benko, ale úspěšný nebyl. Pak už se Slovensko muselo jenom bránit, Jankůj si tak vypracoval obrovskou příležitost, míček už zasouval mezi betony brankáře, ale ten je na poslední chvíli zaklapl.

Hráči v červených dresech i nadále tlačili, ale kýžené vyrovnání pořád nemohlo přijít. Nepomohla ani přesilovka po zbytečném faulu Ďurča, v té Slováci dokonce nedovolili snad ani jednu střelu. Ale pak to přece jen přišlo. Necelé tři minuty před koncem se míčku chopil Jan Kraus a z prostoru mezi kruhy skóroval střelou na lapačku slovenského gólmana. Tím spustil mohutné oslavy svých spoluhráčů, kteří na něho naskákali, dokonce ho povalili na zem.

Prodloužení následně nebylo vůbec jisté, protože Češi museli ustát ještě jedno oslabení. To hlavně díky velké pomoci gólmana Fleischmana nakonec dokázali a desetiminutový overtimu musel rozhodnout o postupujícím týmu do finále. Skoro celou dobu se hrálo hodně opatrně a diváci moc šancí neviděli. Necelé čtyři minuty před koncem však při napadání zariskoval Jan Kraus, kterému to ale vyšlo, takže získal míček a prostřelil Veterániho nad rameno. Bujaré české oslavy tak mohli vypuknout

Jan Kraus byl naprosto po zásluze vyhlášen nejlepším hráčem utkání, protože zkompletoval hattrick, navíc se zasloužil o důležité vyrovnání a následně rozhodl v prodloužení. Česko Červení se tak zítra postaví ve finále proti Kanadě Západ, Slovensko bude bojovat pouze o bronz, utká se s USA.

OHLASY TRENÉRŮ

Vít Čapek (CZE): Měli jsme dobrý vstup do utkání jako vždy na mistrovství, ale ukolébalo nás vedení 2:0. Přestali jsme hrát naši hru. Každý si chtěl dát gól, takhle to ale v hokejbale prostě nefunguje. Když jsme se vrátili k týmové hře, dokázali jsme Slováky zatlačit a hrát u nich v pásmu. Vytvořili jsme si dostatek šancí a myslím si, že jsme po zásluze vyhráli.

Róbert Alföldy (SVK): Řekl bych, že máme za sebou předčasné finále šampionátu v kategorii U16, protože to, co předvedli hráči obou týmů, byla fantazie. My jsme do zápasu nevstoupili dobře. Domácí silný český tým se dostal do dvougólového vedení. Kluci ale jednoduše pochopili, že musíme přidat a začít hrát svou hru. To se nám podařilo a otočili jsme skóre na 3:2. V závěru jsme to úplně nezvládli. Dostali jsme těsně před koncem gól na 3:3. V prodloužení je to pak nahoru dolů. Domácím gratulujeme. My se zítra pokusíme přivézt medaili na Slovensko.