Reportáž

28. 6. 2023 - Ondřej Gajdáček, Štěpán Navrátil

Česká dvacítka nadělila Švýcarům devítku! Dvěma góly se prezentovali Tomšík a Šmíd

Česká dvacítka vstoupil do turnaje vítězně. Houževnatý výkon švýcarského výběru nakonec nezabránil debaklu. Češi výborně vstoupili do každé třetiny a nedali tak Švýcarů jedinou šanci na převzetí otěží zápasu. Góly zaznamenali Vizváry, Černý, Bláha, Kovařík, Wróbel a dvakrát se prosadili Šmíd s Tomšíkem. Perfektní výkon českého výběru podpořil i brankář Halouzka, který si udržel čisté konto.

Branky a nahrávky

11. Vizváry (Šmíd, Hálek), 12. Černý (Matoušek), 17. Šmíd (Bláha), 19. Tomšík (Taufer), 32. Bláha (Malý), 36. Kovařík (Chovanec, Vizváry), 37. Šmíd (Wróbel), 37. Tomšík (Taufer), 41. Wróbel (Bláha)

Rozhodčí

Jeff Johnstone, Matthew Wass

Zápis o utkání

Česko U20

Halouzka – Bečka, Kovařík, Krejčí, Matoušek, Pavlík, Dostál, Korbel, Hálek – Černý, Bláha, Wróbel, Hroch, Macek, Šmíd, Taufer, Malý, Tomšík, Kábrt, Jelen, Lhota, Chovanec, Vizváry

Švýcarsko U20

Chakroun – Gisler, Alana, Joye, Beetschen, F. Huber, Spengler, Hlubek, Zurkirchen (C) – Schläppi, Zbinden, Hohl, Bütikofer, Jeanneret, Lartey, Diener, Feuz, Cancarini, Bucher, N. Huber, Zwyssig, Kälin, Wolf

Úvodní minuty první třetiny patřily především gólmanům. Ve čtvrté minutě musel český gólman likvidovat přečíslení dvojice Hohl-Lartey. Vzápětí se musel parádním zákrokem blýsknout také švýcarský brankář, který do lapačky ulovil pokus Šmída. Na začátku osmé minuty šla česká dvacítka do čtyř po faulu Tomšíka. Ve vlastním oslabení unikl Malý, kterého nakonec zradila koncovka a nedokázal vsítit. V čase 10:48 už si mohli čeští fanoušci poprvé zařvat gól. Šmíd našel perfektním pasem Richarda Vizváryho, který skóroval přesnou střelou k bližší tyči. Hned vzápětí se Češi prosadili znovu. Ve 12. minutě rychle přesunul hru z pravého kruhu Matoušek, jež našel na levém kruhu Lukáše Černého, který překonal Chakrouna střelou nad beton.

Český výběr výborně vstoupil do druhé periody. Odměnou jim za to byl brzký gól, který padl z hole Vojtěcha Šmída. Po úniku Bláhy zůstal český střelec nikým nekrytý před brankou, a tak mu nezbývalo nic jiného, než trefit prázdnou branku. Následně šli Češi znovu do čtyř, a to po faulu Bečky. Oslabení však nezastavilo Pavla Tomšíka, který prokličkoval švýcarskou obranou a chladnokrevně zakončil. V závěru měli Švýcaři možnost snížení. Gól na 1:4 měl na holi Beetschen, který však nedokázal svou střelu umístit mezi tři tyče české branky.

Ve třetí patnáctiminutovce se s góly roztrhl pytel. Hned ve druhé minutě dorazil pokus Malého Matyáš Bláha. Vzápětí na něj navázali tři slepené góly českého výběru, prosadili se Václav Kovařík, Vojtěch Šmíd a Pavel Tomšík. Následné vyloučení Bečky z 41. minuty nedokázali Švýcaři potrestat a navíc inkasovali další gól. Nabídku skórovat do odkryté klece neodmítl Jakub Wróbel. V čase 44:51 vytáhl Halouzka perfektní zákrok proti unikajícímu Lartneymu a nenechal si tak vzít čisté konto.

I přes houževnatý výkon nedokázali Švýcaři zabránit debaklu a prohráli s Českem 0:9.

OHLASY TRENÉRŮ

Pavel Štefka (CZE): Jsme spokojení, že se nám podařilo vyhrát první zápas. To je vždy na každém turnaji důležité. Myslím, že jsme celý zápas měli převahu jak fyzickou, tak střeleckou. Doufám, že budeme dále pokračovat v dobrých výkonech.

Tobias Strahm (SUI): Výsledek je samozřejmě zklamáním. Skóre 9:0 je tvrdé, ale řekl bych, že to je docela realita. Soupeři jsou větší, rychlejší, vyšší než my a to bylo ono. Nakonec je škoda, že jsme nedali ani jeden gól. Měli jsme šance na několik branek a to je to, na čem musíme zapracovat do dalšího zápasu. V poslední části jsme trochu moc ustoupili, a to kvůli tomu, že nám chyběla energie.