Reportáž

1. 7. 2023 - Martin Rambousek

Strhující semifinále rozhodly nájezdy. Slováci jdou dál, Česko se porve o bronz

Byla to bitva, jak se sluší a patří! Několik zvratů, které rozhodně nepřispívaly k odhalení druhého finalisty. Slovensko nevedlo jedinou sekundu, a přesto zabojuje o zlaté medaile. Klíčovým faktorem se stala třetí třetina, kdy slovenští hokejbalisté několikrát dotáhli český náskok, a poslali tak zápas do prodloužení. Z něj vítěz nevzešel. O to se postaraly až samostatné nájezdy, v nichž Slováci rozhodli o svém postupu.
Vyloučení
4:5
Využití
1:1
Oslabení
0:0
Střely na branku
27:17

Branky a nahrávky

2. Malý (Vizváry), 10. Šmíd, 23. Wróbel (Kábrt), 40. Taufer (Bečka, Kovařík), 42. Tomšík – 4. Danielčák (Bartakovics, Hrivnák), 36. Danielčák (Bartakovics), 37. Sakal (Mešár, Tulaev), 43. Danielčák (Siakeľ, Bartakovics), 45. Sakal (Siakeľ, Danielčák), rozh. náj. Šulík

Rozhodčí

Michal Laczko, Patrick Aerni

Zápis o utkání

Česko U20

Halouzka – Černý, Bečka (C), Bláha (A), Wróbel, Kovařík, Krejčí, Matoušek, Macek, Šmíd, Taufer, Malý, Tomšík, Kábrt, Pavlík, Jelen, Dostál, Korbel, Lhota (A), Chovanec, Hálek, Vizváry

Slovensko U20

Borovský – Mešár, Knapík, Danielčák, Šulík, Král, Sakal (A), Gugh, Brejčák, Tulaev, Šarluška, Siakeľ (A), Balát, Mišák, Šatka, Badalov, Hrivnák (C), Šamaj, Gríger, Dvořák, Lipták, Bartakovics, Rábek


Tento zápas chce vyhrát každý. Jestliže ho zvládnete, půjdete dál a medaili máte jistou. Mnohem lépe do semifinálového souboje nastoupili domácí hráči, kteří byli hnáni za postupem od první minuty hlasitým publikem. Skóre otevřel hned ve druhé minutě Matyáš Malý. Ten se elegantně prosmýkl mezi dvěma beky a následně si bez potíží poradil se slovenským brankářem. Vedení Česka ale dlouho nevydrželo. Tim Danielčák odpověděl na úvodní trefu, když si tváří v tvář poradil s Halouzkou. Po úvodní čtvrthodině ale Češi vedli. O těsný náskok se postaral Vojtěch Šmíd, jenž z mezikruží rozvlnil síť tvrdou střelou.

Český náskok se navýšil na dva góly sedm minut po startu druhého dějství. Jakub Wróbel po nahození pokračoval v pohybu, a dostihl tak odražený míček, který uklidil za záda bezmocného Borovského. Zatímco Češi pokračovali v aktivitě, slovenská hra byla spíše pasivní. Z toho pramenily šance domácího týmu. Blízko třetí brance byl Tomšík, který však nestihl poslat spoluhráčovu přihrávku do poloodkryté klece. Trefit se mohl i Macek, nicméně střelou nad rameno gólmana v samostatném úniku nepřekonal.

První dvě třetiny mohly vzbudit dojem, že se bude v třetí periodě jednat o jasnou záležitost. Jenomže Slovenští hokejbalisté udělali z boje o finále pořádné drama. Nejprve snížil druhým zásahem ve střetnutí Tim Danielčák. Rychle po něm dostal míček do české brány po hezké kombinaci Samuel Sakala, a o napínavou zápletku bylo zaděláno. Česká dvacítka si vzala strohý náskok zpět, když se v přesilovce trefil přesně z předbrankového prostoru Matěj Taufer. Zanedlouho poté Češi vedli dokonce o dvě branky, když Pavel Tomšík dotaženou kličkou překonal oslabeného Borovského, který zrovna neměl v ruce brankářskou hůl. Soupeř však zvládl do závěrečné sirény senzačně srovnat! Na Tima Danielčáka, který snížením stavu zkompletoval hattrick, navázal 13 sekund před koncem Samuel Sakala, a poslal tak duel do prodloužení.

V největší šanci celého prodloužení se ocitl Tim Danielčák, který běžel sám na Halouzku. Český gólman ale jeho individuální akci zastavil famózní zákrokem vyrážečkou. Přišly na řadu samostatné nájezdy, ve kterých se prosadili slovenští hráči třikrát, zatímco domácí nenašli recept na Borovského ani jednou. O vítězný nájezd se postaral Nikodém Šulík. Slovensko jde dál, Česko si zahraje o bronz proti Spojeným státům.OHLASY TRENÉRŮ

Karel Manhart (CZE): „Myslím, že jsme hráli dobrý zápas, ale bohužel nám to tam uteklo sedm sekund před konem. Měli jsme tam dvě chyby. Vedli jsme o dva góly a nechat soupeře srovnat je trestuhodné. Asi v prodloužení už síla nebyla, to bychom vítězný gól dali. V nájezdech byli Slováci lepší."

Branislav Štefan (SVK): „Neskutečný zápas, střetla se dvě výborná mužstva, skvěle takticky vybavená. Jsem na chlapce strašně pyšný, nechali tam srdce. České mužstvo má výraznou kvalitu v individualitách, ale my jsme se semkli srdcem jako tým a srdcem jsme to vyhráli. Díky tomu postupujeme do finále. Rozhodující bylo, že jsme chtěli více. Určili jsme si jasné taktické pokyny, které kluci plnili, a to vyřadilo nejlepší hráče Česka."