Reportáž

28. 6. 2023 - Redakce

Česká třiadvacítka si na úvod zastřílela proti Velké Británii. Novotný v brance udržel čisté konto

Liberec — Český tým potvrdil papírové předpoklady a smetl Brity rozdílem několika tříd. Pod výsledek 13:0 se největším písmem zapsali Jan Čejka, Martin Stupka, Jiří Vaniš a Nicolas Langr, kteří si každý připsali dvě trefy. Jedinou kaňkou na jednoznačném vítězství zůstává zranění kolene Jana Čejky, který musel z utkání odstoupit.

Branky a nahrávky

5. Lhota (Jágr, Kucharčík), 9. Vaniš (Laurinc, Kucharčík), 9. Čejka (Langr, Školoudík), 15. Vaniš (Kucharčík, Laurinc), 17. Laurinc (Lhota), 19. Stupka (Lhota, Licek), 22. Stupka, 28. Jágr (Kucharčík), 30. Čejka (Langr), 31. Langr (Licek, Čejka), 37. Langr, 45. Kucharčík (Kaňák, Laurinc), 45. Stupka (Procházka, Vaniš)

Rozhodčí

Aerni, Bogáň

Zápis o utkání

Česko U23

Novotný (Foršt) – Teinitzer, Geisler, Školoudík, Kastner, Chramosta, Kaňák, Kamenář, Laurinc, Kovárník – Vaniš, Procházka, Štěpánek, Stupka, Jágr, Kucharčík, Janeček, Licek, Lhota, Čejka, Macháček, Langr

Velká Británie U23

Neish (16. Hickton) – Howie, Luknar, Jackson, Clayton, Beasley, Phillips, Karmali – Holicka, Gallagher, Bolstridge, Sire, Lewis, Rae, Ray, Ch. Mohr, Bonewell, S. Mohr, Cox, Paget

Po prvních pěti seznamovacích minutách poznali Britové sílu českého týmu. Po krásné kombinaci do Neishovy poloodkryté klece uklidil míček Lukáš Lhota. Tři minuty na to už se Češi radovali podruhé. Na modré se napřáhl Jiří Vaniš, jehož střelu zastavila až síťka britské branky. Hned po něm se navíc trefil i Jan Čejka, který chytře našel skulinku v postavení brankáře ostrovanů. V poslední minutě první periody navíc nadělili Češi soupeři dárek do kabiny, když podruhé skóroval Jiří Vaniš — 4:0.

I ve druhé části zápasu se národní tým nedržel zkrátka a dopřál si další trefy. Jakub Laurinc po další z pohledných kombinací v útočném pásmu otevřel skóre i ve druhé části utkání. Na něj navázali za krátkou chvíli Martin Stupka a Michal Macháček, po jejichž zásazích už bylo utkání s pravděpodobností hraníčící s jistotou rozhodnuto. I přesto Češi nehodlali sundat nohu z plynu a tak po souhře Vojtěcha Jágra se Samuelem Kucharčíkem a následné trefě Jana Čejky už svítila na výsledkové tabuli devítka.

I v závěrečné části gólové hody pokračovaly. Ani ne po třiceti vteřinách totiž do poloprázdné klece uklidil míček Nicolas Langr — 10:0. Pak ale přišla nepříjemnost pro český tým. Po nedovoleném zákroku Jacksona musel ze zápasu odstoupit viditelně zraněný Jan Čejka. Češi se rozhodli svého spoluhráče pomstít a nedlouho poté vybojovali trestné střílení. Toho se ujal Nicolas Langr, který s přehledem uklidil míček pod víko Hicktonovy branky. V závěrečných vteřinách pak na 13:0 upravili Samuel Kucharčík s Martinem Stupkou.

OHLASY TRENÉRŮ

Jiří Mašík (CZE): "Chtěli jsme samozřejmě začít výhrou. Věděli jsme, že bychom Velkou Británii měli porazit, ale přistoupili jsme k tomu zodpovědně. Až na pár výjimek jsme hráli tak, jak jsme si před zápasem řekli. Soupeři se dost stahovali k brance, od druhé třetiny jsme z toho důvodu více odstupovali od brány a stříleli z voleje. Chtěli jsme si vyzkoušet v ostrém utkání přesilové hry, které jsme snad všechny proměnili. Celkově jsme se dobře naladili. Mrzí mě jen zranění Jana Čejky. Uvidíme, jak na tom bude. Doufám, že bude schopen pokračovat.“

Luke Browne (GBR): "Proti úřadujícím šampiónům to neměl být jednoduchý zápas. Pokaždé, když hrajete proti Česku, víte, co čekat. Jsou velcí, jsou silní, jsou rychlí, umí dobře střílet. Z naší strany tam byly situace, kterým jsme mohli zabránit, inkasovali jsme hodně laciných gólů. Skóre 13:0 nikdy nevypadá hezky, ale když se podíváte na jejich góly, osm nebo devět z nich padlo po přihrávce zpoza branky. To je jedna věc, na které musíme do budoucna zapracovat. Byl jsem spokojený se vstupem do zápasu, přesně tak jsem si ho představoval. Máme v týmu spoustu zkušených kluků, kteří už hráli na juniorských nebo dokonce seniorských šampionátech. Bohužel pak ale začaly padat góly. Trochu jsme se z toho složili, ale celkově si myslím, že jsme ten tlak zvládli dobře."